CHP'li Mustafa Sarıgül, 31 Mart Yerel Seçimleri'nin ardından 1 Nisan'da köprü ve otoyol geçiş ücretlerine zam yapılacağını açıkladı. Döviz kurlarındaki artışın, Yap-İşlet-Devret (YİD) projelerindeki garantilerin yüksekliğine etki ettiğini belirten Sarıgül, "1 Nisan'da geçiş ücretlerinde firmalara ödenecek tutar araç başına Osmangazi Köprüsü'nde 1.632 lira, Çanakkale Köprüsü'nde 650 lira, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde 176 lira, Avrasya Tüneli'nde ise 208 lira olacak. Vatandaşa yansıtılan ücret tarifesine gizli zam yapılmış olacak. Vatandaş aynı ücreti ödese de aradaki farkı Hazine ödeyecek" dedi.

CHP'li belediye başkanının kızı, başkan yardımcısı oldu CHP'li belediye başkanının kızı, başkan yardımcısı oldu

Sarıgül, köprü ve tünel geçiş ücretlerinin 1 Ocak 2024'te güncellendiğini hatırlatarak, firmalarla yapılan sözleşme gereği fiyatların üç ayda bir güncel kur üzerinden yeniden belirlendiğini ifade etti. "Sözleşme gereği dolar ve Euro olarak belirlenen geçiş ücretleri uygulanan ücretlerin kat ve kat üzerinde çıkıyor. Aradaki fark Hazine'den, yani milletin ödediği vergilerden karşılanıyor" diyen Sarıgül, vatandaşın Osmangazi Köprüsü'ne 290, Çanakkale Köprüsü'ne 295, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne 35, Avrasya Tüneli'ne 80 lira ödediğini ancak garantiler nedeniyle kur farkının Hazine tarafından karşılandığını belirtti.

Bugünkü kuru dikkate aldığımızda, 1 Nisan'a kadar bir artış olmazsa ve sabit kalırsa geçiş ücretlerinin yine can yakacağını belirten Sarıgül, "İktidar garantili projelerde işletmeci firmaların kur kayıplarını düşünerek güncelleme yaptığı için seçim sonrasında ilk artışı da buralarda olacak" dedi.