Bitlis'in siyasi gündemi beklenmedik bir gelişmeyle sarsıldı. Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) Bitlis Belediye Başkan adayı olan Selim Soyugüzel, parti değiştirerek Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AK Parti) katıldı. Soyugüzel'in bu kararı, AK Parti İl Başkanlığı'nda düzenlenen bir toplantıda açıklandı. Burada konuşan Soyugüzel, CHP'den istifa ettiğini ve artık CHP'nin Bitlis Belediye Başkan adayı olmaktan çekildiğini ifade etti.

Soyugüzel, toplantıda yaptığı konuşmada, bugün düzenleyeceği mitingin saatinin değiştirildiğini iddia etti ve şunları dile getirdi: "Bu memleket hepimizin. Her zaman milletimizin yanında ve akrabamız olan AK Parti Bitlis Belediye Başkan adayı Nesrullah Tanğlay'ı desteklemek üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emrinde olacağız. AK Parti teşkilatıyla omuz omuza pazar günü yapılacak seçimi kazanacağız. Her zaman devletimizin milletimizin yanında yer alacağız. Güçlüyüz, kararlıyız, birlikte başaracağız. İstikrarlı şekilde çalışacağız. Yolumuz, bahtımız açık olsun."

Devlet Bahçeli TBMM Grup Toplantısında konuştu Devlet Bahçeli TBMM Grup Toplantısında konuştu

AK Parti Bitlis Milletvekili Turan Bedirhanoğlu, Soyugüzel'e destek verdiği için teşekkür ederken, AK Parti Bitlis İl Başkanı Kadir Köstekçi, Soyugüzel'in AK Parti'ye katılmak istediğini ve adayları Nesrullah Tanğlay'ı desteklemek istediğini belirtti.

Soyugüzel'in ayrılışının ardından konuşan Nesrullah Tanğlay, Soyugüzel'le akraba olduklarını belirterek, "Bitlis'te kirli oyunları, kapalı kapılar arasında kimlerin kimlerle beraber olduğunu herkes görüyor. CHP'nin miting saati DEM Parti'ye verildi. Kapalı kapılar arasında maddi pazarlıklar yapılarak bu verildi. Yani bu, CHP ve DEM Parti'nin bütün Türkiye'de, bütün il ve ilçelerde yapmış olduğu ittifakın aşikar olduğunun en büyük belgesidir. Bundan dolayı da halkımızdan hizmete ve Sayın Cumhurbaşkanı'mıza destek vermelerini rica ediyoruz. Allah'ın izniyle 1 Nisan sabahı hizmet yolculuğuna kaldığımız yerden devam edeceğiz. Katılımlarından dolayı burada bulunanlara teşekkür ediyorum" dedi.