13 Haziran 2024 dolar- euro fiyatları 13 Haziran 2024 dolar- euro fiyatları

İzmir merkezli Fade Gıda Yatırım Sanayi Ticaret hisseleri yaklaşık bir yıl önce, 2.4 liradan halka arz oldu. 2021 yılı başında 6 lira seviyesine kadar yükselen hisseler bir anda füze gibi fırlayarak temmuz ayında 24 lirayı gördü! Şirketin mali yapısı bu yükselişi desteklemiyor. Defter değeri yaklaşık 3 lira.

BİR YILDA YÜZDE 900 PRİM, SONRA…

Buna rağmen hisseler yaklaşık bir yıl gibi kısa sürede yüzde 900 oranında prim yaptı. Temmuz ayının ilk haftasında başlayan sert düşüş ile hisseler bir anda taban taban gerileyerek 15 lira seviyesine kadar düşüş kaydetti.

2.60 lira seviyesinden 24 liraya kadar yükselen hissede sert düşüşler yaşanıyor.

Şirket sermayesinin 70 milyon 500 bin liradan bedelsiz olarak 83 milyon 895 bin liraya yükseltilmesi ise düşüşe zemin hazırlayan nedenlerden bir olarak gösteriliyor.

MANİPÜLATÖRLERLE İŞBİRLİĞİ

Hissede İzmir’in meşhur borsacılarından halka açık bir şirketin patronun işlem yaptığı, borsanın önemli tefecilerinden birinin de yanında olduğu ileri sürülüyor. ‘Nazım’ hesapları tutturmak için çok sayıda manipülatörle işbirliği yapan İzmirli iş adamının iddialara göre yeni operasyonlara hazırlandığı kulislerde konuşuluyor.

BÜYÜK MİKTARDA HİSSE SATIŞI HAZIRLIĞI

Ayrıca operasyonun merkezi haline gelen Fade Gıda’nın, İzmir Merkezli AVOD gibi kurutulmuş gıda işi yapıyor olması benzer adresleri çağrıştırıyor.

Borsa kulislerinde 2-3 lira seviyelerinden 24 liraya kadar fırlayan hissede büyük miktarda hisse satışı hazırlığı yapıldığı konuşuluyor.

Bu arada patronun da yüksek miktarda hisse satışı için hissede operasyon yapan İzmirli patrona yetki verdiği iddia ediliyor.

Yatırımcıların yüzde 900 yükseldikten sonra sert düşüşe geçen hisselerle ilgili dikkatli olmaları öneriliyor.

Borsagundem