Biden bir şeylerden mi korkuyor: Ses kayıtlarının yayınlanmasını engelledi Biden bir şeylerden mi korkuyor: Ses kayıtlarının yayınlanmasını engelledi

BM, hastanelerin çatışmaya dahil edilemeyeceğini belirterek, Gazze’deki insani durumun trajik olduğunu vurguladı.

BM’den Gazze’ye yardım çağrısı

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Gazze’deki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Dujarric, Gazze’ye 21 Ekim’den bu yana 227 yardım tırının giriş yaptığını ancak Filistin halkının ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli yardım miktarının düzenli bir şekilde aktarılmasının önemli olduğunu söyledi.

Hastaneler çatışmaya dahil edilemez

Dujarric, Gazze’deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesinin yakıtının tükenmesi nedeniyle çalışmalarını durdurmasını Gazze’deki trajik insani durumun göstergesi olarak nitelendirdi. Dujarric, hastanelerin boşaltılamayacağını ve taşınamayacağını vurgulayarak, “Hastaneler çatışmaya dahil edilemez.” dedi.

UNRWA’ya 100 milyon dolar ihtiyaç

Dujarric, ayrıca, BM Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) operasyonlarını sürdürmesi için hala 100 milyon dolara ihtiyacı olduğunu belirtti. Dujarric, UNRWA’nın tehlikeli koşullar altında görevini sürdürmeye devam ettiğini dile getirdi.