ABD'de 5 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Demokrat Parti adayı mevcut Başkan Joe Biden ve Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump, CNN'in düzenlediği canlı yayında karşı karşıya geldi. Atlanta'da gerçekleşen ve yaklaşık 1.5 saat süren tartışma, Jake Tapper ve Dana Bash tarafından yönetildi. Programa seyirci alınmadı.

Münazara kurallarına göre, tartışmayı Başkan Joe Biden başlattı ve son sözü Donald Trump aldı. Sahneye çıktıklarında, kürsülerine gitmeden önce el sıkışmamaları dikkat çeken bir detay oldu.

ABD basını, Biden ve ekibinin amacının, sosyal medyada dolaşan birkaç dakikalık videolarda oluşan kötü izlenimleri yıkmak olduğunu belirtti. Biden, son zamanlarda zihinsel sağlığıyla ilgili iddialar nedeniyle gündemde. Eski başkan ve Cumhuriyetçi Parti adayı Trump, Joe Biden'ın Afganistan'dan ABD askerlerini çekmesini "ülke tarihindeki en utanç verici gün" olarak tanımladı.

"PUTİN BİR SAVAŞ SUÇLUSU"

Trump, canlı yayında da 'başkan olsaydı Ukrayna'nın işgal edilmeyeceğini' söyledi. Ayrıca, Hamas'ın İsrail'e saldırısının kendi döneminde asla gerçekleşmeyeceğini, çünkü başkan olduğu dönemde İran'ın maddi olarak zayıf durumda olduğunu savundu. Başkan Biden ise, Rusya lideri Vladimir Putin'i "savaş suçlusu" olarak nitelendirdi ve şunları söyledi: "Gerçek şu ki, Putin bir savaş suçlusu. Binlerce insanı öldürdü. Burada duracağını mı sanıyorsunuz? Ukrayna'yı aldığında duracağını mı sanıyorsunuz?"

SALDIRIYA HAZIRLIKSIZ YAKALANDILAR

Biden, Tel Aviv yönetimine desteğini bir kez daha dile getirdi. Trump ise, yeniden seçilmesi durumunda nasıl bir politika izleyeceğini belirtmezken, İsrail Başbakanı Netanyahu ve İsrail istihbarat servislerini saldırıya hazırlıksız yakalanmakla suçladı.

Biden, ateşkes anlaşmasının sağlanmasını engelleyen tarafın Hamas olduğunu savundu. Trump ise buna karşı çıkarak, "Bunu yapan İsrail'dir. Onların, başladıkları işi bitirmelerine izin vermelisiniz. Ama (Biden), bunu yapmak istemiyor" dedi ve Biden'ın 'Filistinli gibi davrandığını' öne sürdü.

"KÜRTAJDAN YANA DEĞİLİZ"

İkiliye, kürtaj hakkını federal düzeyde anayasal korumaya alan 1973 tarihli Roe-Wade karar hakkında düşünceleri de soruldu. Seçim kampanyasında kürtaj hakkını temel vaatleri arasında sıralayan Biden, canlı yayında bu konuda bir çerçeve çizmekten kaçındı. Kürtaj kararının bir doktor tarafından alınması gerektiğine inandığını söyleyen Biden, "Geç dönem kürtajdan yana değiliz" dedi. 

"SEÇİMLER HİLELİ"

Trump, 2020 Başkanlık Seçimleri'nin ardından destekçilerinin 6 Ocak 2021'de düzenlediği Kongre baskınındaki sorumluluğunu kesin bir dille reddetti. Taraftarlarını teşvik ettiği suçlamasını kabul etmeyen Trump, seçimlerin hileli olduğu iddiasını savunurken bunu "saldırgan bir dille ifade etmediğini" iddia etti.

"BEBEKLERİ ANNELERİNDEN AYIRIYOR"

Kürsüde göç karşıtı söylemlerini bir kez daha dile getiren Trump, ABD'ye yasa dışı bir şekilde giren mültecilerin şiddet oranlarını artırdığını ileri sürdü. Trump, yönetiminin sonlarına doğru ülke tarihinde sınır güvenliğini en üst seviyeye çıkardığını savundu ve Biden döneminde teröristlerin ülkeye giriş yaptığını iddia etti.

Biden ise, "(Trump) Bebekleri annelerinden ayırıyordu" dedi.

“EKONOMİ KAOS  İÇERSİSİNDEYDİ”

Trump’ın ofisten ayrılırken Amerikan ekonomisini kaos içerisinde bıraktığını söyleyen Biden, ülke ekonomisini kendisinin yeniden ayağa kaldırmak için mücadele ettiğini söyledi. Biden, “Kendisi ayrıldığında, durum kaos içerisindeydi. Her şey kaos içerisindeydi. İşleri biz yoluna koyduk” dedi.

TRUMP’A EŞİNİ ALDATMASI SUÇLAMASI 

Avrupalı turistlerin gittiği adada gizemli kayıplar Avrupalı turistlerin gittiği adada gizemli kayıplar

Tartışma sırasında Trump’ı eşi Melania Trump’ı aldatmakla suçlayan Biden, Trump’a seslenerek, “Toplum içinde kadınlara saldırdın. Eşin hamileyken bir yetişkin film yıldızı ile beraber oldun. Ahlak seviyen, bir sokak kedisi ile aynı seviyede” diye konuştu.

Donald Trump'ın çalışma arkadaşları, tartışma programından memnun ayrıldı ve eski başkanın düelloyu net bir şekilde kazandığını iddia ettiler. TV düellosunun ardından Atlanta'da destekçilerine seslenen Başkan Joe Biden, partililer tarafından "Dört yıl daha" sloganlarıyla karşılandı. Sahneye "tartışma programının galibi" olarak davet edilen Biden, Trump'ın program boyunca yalan söylediğini öne sürdü. Ancak Demokrat Parti'ye yakın bazı analistler, Biden'ın düşük bir performans sergilediğini belirterek, yeni bir adayın gözden geçirilmesi gerektiğini savundular. Biden ve Trump henüz partilerinin resmi adayları değil. Cumhuriyetçi Parti'nin resmi adayını temmuz ayı ortasındaki kongrede belirlemesi beklenirken, Demokrat Parti'nin adayının resmiyet kazanması ise ağustos ayında olacak.

Editör: Burak Hakkı Polat