Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, çevrim içi bir toplantıda gazetecilere yaptığı açıklamada, Kongrede Ukrayna'ya yönelik yardımların onaylanmaması durumunda hazırladıkları yardım paketinin muhtemelen son olabileceğini belirtti. Kirby, yılbaşından önce Ukrayna'ya yeni bir yardım paketi açıklanmasının ardından artık yardım için fonlarının kalmayacağını ifade etti. Ayrıca, Kongreye Ukrayna'ya yönelik yardımları onaylama çağrısında bulunarak, "Ukrayna'nın hala yardımımıza ihtiyacı var. Kongrenin kendi ulusal güvenlik çıkarlarımız için özgürlük ve demokrasinin yanında olmasının ve harekete geçmesinin vakti geldi de geçiyor." dedi.

Biden bir şeylerden mi korkuyor: Ses kayıtlarının yayınlanmasını engelledi Biden bir şeylerden mi korkuyor: Ses kayıtlarının yayınlanmasını engelledi

ABD Kongresinde, Ukrayna'ya yardımlar konusunda yaşanan tartışmalar devam ederken, Cumhuriyetçi Senatörler, ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail ve Ukrayna'ya yönelik yardımları içeren 105 milyar dolarlık bütçe talebinin oylanmasını engellemişlerdi. Biden, bu bütçe talebinde, 14 milyar dolarlık kısmın İsrail'e, 61 milyar dolarlık kısmın ise Ukrayna'ya yardım olarak ayrılmasını istemişti. Ancak Cumhuriyetçi Senatörler, göçmen politikasındaki değişiklikler gibi bazı düzenlemelerin yapılmasını talep ederek bu bütçeyi onaylamaya karşı çıkmışlardı. Beyaz Saray ve Ukraynalı yetkililer ise ABD'nin Ukrayna'ya yardımları olmadan Rusya ile savaşın kaybedilebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.