Kayseri’deki provokasyonda terör örgütü izleri Kayseri’deki provokasyonda terör örgütü izleri

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Meteoroloji uzmanı Dr. Güven Özdemir, TRT HABER’e açıklamalarda bulundu.

“Cuma gününe kadar sıcaklıklar gittikçe artacak. İstanbul’da 35 derecenin üzerine çıkacak gibi görünüyor. Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi için de 40 derecelerin üzerine kadar çıkacaktır. Sıcaklıklar en yüksek seviyelere ulaşacak.”

Özdemir, meteorolojik verilere göre cuma gününe kadar yurdun tamamına yakınında yağış görünmediğini de ekliyor.

Özdemir meteorolojik verilerde gölgedeki sıcaklık değerlerinin baz alındığının altını çizerek “Güneşte hava sıcaklığı ölçülmez” diyor. İl il bizleri hangi sıcaklıkların beklediği sorusuna ise şöyle yanıt veriyor:

“İstanbul'da sıcaklıklar gölgede 32-34 derece civarında olacak. Ama güney bölgelerde 40 ila 42 derece arasında bir sıcaklığa erişecek. İzmir'de bu hafta içi sıcaklık 39 derecelere ulaşacak gibi görünüyor.”

Kavurucu sıcakların hafta sonu ile birlikte etkisini kaybetmesi bekleniyor. Hatta bazı bölgelerde etkili yağışların görülmesi söz konusu.

“Cuma günden sonra sıcaklıklarda düşme eğilimi var. İç Anadolu, Orta Karadeniz'in yüksek kesimleri, Göller Bölgesi ve Akdeniz'in yüksek kesimlerinde gök gürültülü sağanak yağış görülebilir. Pazar günü de Rize, Erzurum, Kars, Erzincan çevrelerinde yine yağış bekliyoruz.

Yağışlar devamlı değil, kısa süreli ama etkili yağışlar olacaktır. Bunlara da dikkat etmek lazım.”

Bayramda bizi nasıl bir havanın beklediğini ise Özdemir şu sözlerle anlatıyor:

“Bayramın ilk günü yani pazar günü İstanbul 28-30 derece arasında olurken kısa süreli de olsa gök gürültülü sağanak yağış ihtimali göz önünde bulundurulmalı. Bayramın geri kalanında ise sıcaklıklar 29-30 derecelerde seyrederken yağışları iç kesimde de görme ihtimali olacaktır.

Ama güney illerimizde sıcaklıklar bayağı yüksek. Akdeniz ve Ege Bölgesi 36-40 derece arasında. Rize-Samsun çevrelerinde 25-27 derecelerde. Ankara'da 30 derecelerde. Deprem bölgesinde ise sıcaklıklar 34-36 dereceleri bulacak.”

Editör: Haber Merkezi