Milli SİHA Bayraktar TB3, Yüksek İrtifa Sistem Tanımlama ve Performans Testinde yerli motor ile 36.310 feet irtifaya çıktı.

Bakan Fatih Kacır, Türkiye’nin ilk süper bilgisayarını tanıttı! Bakan Fatih Kacır, Türkiye’nin ilk süper bilgisayarını tanıttı!

TB3’ün test süreci başarıyla devam ediyor. İlk uçuşunu Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan olarak 27 Ekim 2023 tarihinde yaptıktan sonra çeşitli irtifalarda sistem tanımlama ve performans testlerini başarıyla sürdüren milli SİHA, başarısını bir adım daha ileriye götürerek kendisine ait en yüksek irtifaya çıktı.

YERLİ MOTOR EN YÜKSEKTE

Bayraktar TB3 SİHA, Edirne’nin Keşan ilçesindeki Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde gerçekleştirilen uçuşta 36.310 feet irtifaya çıktığı Yüksek İrtifa Sistem Performans Testini başarıyla tamamladı. TEI tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motoruyla havalanan milli SİHA, böylece kritik bir eşiği daha geçti. Milli havacılık tarihimizin irtifa rekoru ise 45 bin 118 feet ile Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’ya ait bulunuyor. (CNNTÜRK)

Editör: Haber Merkezi