İsrail'in Filistin saldırılarını Balkan ülkelerinin bazıları sessizlikle karşılarken bazılarından İsrail'e destek sesleri yükseldi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarından sonra, bölge ülkelerinden Slovenya, insani ateşkes yapılması yönünde mesajlar verdi.

Kosova ise bu sürece dahil olmamaya çalışan ülkeler arasında yer aldı. Kosova'nın 2021'de İsrail ile diplomatik ilişkiler kurarken, Filistinli diplomatların Kosova'nın bağımsızlığı hakkında Sırbistan ziyaretlerinde karşıt görüş bildirdikleri biliniyordu. Bununla beraber Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti, "Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e yaptığı saldırıyı" kınamıştı. 

Karayip Korsanları yıldızı Tamayo Perry, köpek balığı saldırısına uğradı! Karayip Korsanları yıldızı Tamayo Perry, köpek balığı saldırısına uğradı!

Bosna Hersek sınırları içinde ise Boşnak halkı Filistin'e yapılan saldırıların son bulmasını isterken bölgedeki Hırvat ve Sırp yetkililer İsrail'e destek çağrısında bulundu. 

Karadağ ve Sırbistan hiçbir tepki göstermezken, Hırvatistan, saldırının başladığı günden itibaren İsrail'e tam destek veren tek ülke olarak kayıtlara geçti. 

Editör: Aslıhan Uzun