İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 6-14 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen trafik denetimlerinin sonuçlarını paylaştı. Bu dönemde, Emniyet ve Jandarma Trafik Ekipleri tarafından toplam 2 milyon 675 bin 510 aracın denetlendiğini belirtti.

DENETİMLERİN DETAYLARI

Bakan Yerlikaya, denetimlerle ilgili şu ayrıntıları aktardı: Mevzuatta izin verilmeyen araçlara ışıklı veya sesli uyarı cihazı (çakar) takarak kullanan 296 sürücüye işlem yapıldı. Ayrıca, hız ihlalinde bulunan 124 bin 184, periyodik muayenesi yapılmamış 27 bin 26, emniyet kemeri kullanmayan 17 bin 746, sürücü belgesiz araç kullanan 17 bin 76 ve Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası bulunmayan 10 bin 359 sürücüye işlem yapıldı. Diğer çeşitli ihlallerle birlikte toplamda 467 bin 78 araç ve sürücüye işlem uygulandı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan KPSS açıklaması İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan KPSS açıklaması

TRAFİK KURALLARINA UYMA ÇAĞRISI

Bakan Yerlikaya, açıklamasında sürücülere önemli bir uyarıda bulundu: "Lütfen trafik kurallarına harfiyen uyalım, aşırı hız yapmayalım. Emniyet kemeri takmayı ihmal etmeyelim. Yolculuklar sizleri sevdiklerinize kavuşturmak için vardır, ayırmak için değil." Bu sözleriyle, trafik kurallarına uyulmasının önemine dikkat çekti ve sürücüleri daha dikkatli olmaya davet etti.

Editör: Burak Hakkı Polat