Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, CNN TÜRK televizyonunda İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin enkazının bulunma sürecini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin bir araya gelecek! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin bir araya gelecek!

Bakan Uraloğlu'nun açıklamaları şöyle:

Deniz araçları kara araçları ve bazı kişiler özellikle dağcıların kullandığı bir çağrı cihazına sahiptirler. Bir acil durumda gerek kişinin inisiyatifiyle gerekse otomatik olarak sistem otomatik olarak uyduya gider ve dünyada tanımlanmış bölgelerdeki merkeze gider. Türkiye bizim coğrafyamızda tanımlanmış bölgedir. Burada olan bu tür acil sinyalde bizim Ankara Esenboğa'daki radarlarımıza düşer. Biz de bununla ilgili ülkemizdeyse kurumları bildiririz ülke dışındaysa da ilgili kurumları bildiririz. Bize önce sisteme böyle bir sinyal düştü mü diye sordular. İlk başta düşen bir helikopter olduğu bahsedilmedi. Biz böyle bir sinyal gelmediğini söyledik. Sonrasında karşı taraf bir helikopterin düştüğünden bahsetti biz de bir sinyal olmadığını söyledik. Biz muhataplarımızla yaptığımız görüşmelerde helikopterde o cihazın olmadığını öğrendik.

Güvenlik endişesi olabilir, yaptırımlardan dolayı temin edilmemiş olabilir. Bizdeki bilgi bu cihazın olmadığıdır. Bizimle akşam saatlerinde Reisi'nin olduğu helikopterin düştüğü teyit edilince bizden hava aracı desteği istediler. Akıncı İHA devreye girdi ve o tespit etti.