Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, IMF Bahar Toplantıları'nda bir panelde yaptığı konuşmada, "Küresel yatırımcılar Türkiye'nin programına güveniyor. Şimdi yerel yatırımcıları ikna etme zamanı" ifadesini kullanmıştı. Ancak, bu ifade sosyal medyada "yerel halk" olarak çevrilmiş ve eleştirilere neden olmuştu.

Bakan Şimşek, konuyla ilgili olarak TRT Haber'e yaptığı açıklamada, sözlerinin yanlış anlaşıldığını ve aslında "yerel yatırımcılar"ı kastettiğini belirtti. Şimşek, şunları söyledi: "İçeride bu işin nasıl istismar edildiğini gördük. Burada çok şaşırıyoruz. Çünkü finansta kullanılan bir terminoloji bağlamından çıkarılırsa gereksiz tartışmalara yol açıyor."

Ayrıca, Bakan Şimşek, Türkiye'nin kredi notu görünümüne ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. "Bütün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin görünümünü pozitife çekti" diyen Şimşek, bu durumun Türkiye'nin kredi notunu artıracağı beklentisini güçlendirdiğini belirtti. Ancak, kredi notu artışının zamanlaması konusunda kesin bir yorum yapmanın doğru olmadığını vurguladı.

Küfür eden astrolog Meral Güven hakkında yeni gelişme! Küfür eden astrolog Meral Güven hakkında yeni gelişme!

Enflasyon konusunda da Bakan Şimşek, önümüzdeki aylarda kalıcı bir düşüş beklediklerini ifade etti. "Önümüzdeki haziran ayından itibaren hızla düşeceğini göreceğiz" diyen Şimşek, bu düşüşün Türkiye'nin uyguladığı ekonomi politikalarının bir sonucu olduğunu belirtti. Şimşek, "Dolayısıyla bir taraftan enflasyonu düşüreceğiz, bir taraftan mali disiplini tesis ediyoruz, bir taraftan dış açığı azaltıyoruz, bir taraftan da yapısal reformlarla Türkiye'nin bünyesini güçlendiriyoruz" şeklinde konuştu.