Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin (TKBB) 23. Olağan Genel Kurulu'nda önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul'da gerçekleşen etkinlikte konuşan Şimşek, ekonomi politikaları, vergi düzenlemeleri ve finansal piyasalar hakkında kritik bilgiler paylaştı.

12 Haziran 2024 altın fiyatları 12 Haziran 2024 altın fiyatları

"40 MİLYAR DOLAR ALTIN İTHAL EDİLECEKTİ"

Şimşek, altın ithalatına ilişkin yaptığı açıklamada, "Müdahale etmeseydik vatandaşlar tarafından 40 milyar dolar altın ithal edilecekti" diyerek, hükümetin bu konuda aldığı önlemlerin önemini vurguladı. Bu müdahalelerin geçici olduğunu belirten Şimşek, gerekirse ilave tedbirlerin de uygulanacağını ifade etti.

"FİYAT İSTİKRARINI SAĞLAMAMIZ LAZIM"

Şimşek, sürdürülebilir yüksek büyümenin fiyat istikrarından geçtiğini belirterek, "Gelir dağılımındaki bozulmayı tersine çevirmek için fiyat istikrarını sağlamamız lazım" dedi. Ayrıca, bütçe açığını geçen yılın altına çekmeyi hedeflediklerini ve bunun için gerekli tüm tedbirleri alacaklarını söyledi.

"İSTİSNALARI GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ"

Bakan Şimşek, KDV veya diğer vergileri artırma gibi bir planlarının olmadığını ancak bazı muafiyet ve istisnaların gözden geçirileceğini açıkladı. Bu çalışmanın tamamlandığını ve iki hafta içinde kamuoyuyla paylaşılacağını duyurdu.

DEZENFLASYON SÜRECİ

Şimşek, Türkiye'nin geçiş döneminden dezenflasyon sürecine girmek üzere olduğunu belirtti. Bu süreçte Merkez Bankası'na destek olmaları gerektiğini vurgulayan Şimşek, "Altınla ilgili uygulamaya koyduğumuz kota ve tedbirler geçici ama ara dönemde gerekirse bu kotayı, ilave tedbirleri tereddütsüz ortaya koyacağız" dedi.

KKM'DEN ÇIKIŞ 

Kur Korumalı Mevduat (KKM) sisteminden ciddi bir çıkış olduğunu ve bu çıkışı piyasayı bozmadan devam ettireceklerini belirten Şimşek, finans sektörünün zor bir yıl geçirdiğini kabul etti. Özsermaye karlılığının enflasyonun altında kaldığını ancak bu geçiş döneminde herkesin fedakarlık yapması gerektiğini söyledi.

"200'ÜN ALTINDA BEKLİYORUZ"

Şimşek, Türkiye'nin risk priminde ciddi bir düşüş yaşandığını ve CDS'in gelecek yıl 200'ün altında olmasını beklediklerini belirtti. Ayrıca, kur hedeflerinin olmadığını ifade etti.

"SICAK PARAYA GÜVENEMEYİZ"

Gelişmekte olan ülkelerden para çıkarken Türkiye'ye ciddi bir kaynak girişi olduğunu belirten Şimşek, uluslararası bankalardan sağlanan kaynakların küresel piyasalara göre daha ucuz ve uzun vadeli olduğunu söyledi. "Programımız sırtını carry trade'e dayamaz. Biz asla sıcak paraya güvenmeyiz" diyerek, ekonomik programlarının sürdürülebilir ve güvenilir olduğunu vurguladı