Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar doğal gaz üretimiyle ilgili bilgi verdi. Bayraktar: ''Bugün itibari ile doğal gaz üretimimiz yeni rekora ulaştı. Günlük 5 milyon metreküpe ulaşmış durumdayız. 2 milyon haneye yetecek kadar doğal gaz üretiyoruz.'' dedi.

Bakan Bayraktar'ın açıklamalarından satır başları:

Gıda beslenme beyanlarına yeni düzenleme yolda Gıda beslenme beyanlarına yeni düzenleme yolda

Doğalgaz, hem hanelerimizin hem de iş yerlerinde vatandaşlarımızın en çok kullandığı enerji kaynaklarından biri. Ayrıca sanayimizin ve elektrik üretiminin temel yakıtlarından biri olmasıyla Türkiye'nin en önemli enerji kaynaklarından biridir.

Köylere ve ulaşılması zor bölgelere doğalgaz ulaştırma çabamız, enerji sağlarken çevreyi koruma hedefimize önemli katkılar sağlıyor. Ayrıca sanayi için de kritik bir ihtiyaç. Doğalgaz aynı zamanda elektrik üretiminde de kullanılıyor. Daha önce büyük ölçüde ithalatla karşılanan doğalgaz ihtiyacımızı Karadeniz'deki doğalgaz keşfi sayesinde artık kendi kaynaklarımızdan karşılıyoruz.

"20 Milyon Haneye Doğalgaz Sağlanıyor"

Bu hafta Sakarya gaz sahasından günlük 5 milyon metreküp doğalgaz üretiyoruz. Şu an itibarıyla Türkiye genelinde 20 milyon haneye doğalgaz ulaştırılıyor. Bugün ise günlük üretimimiz 2 milyon hanenin ihtiyacını karşılayacak seviyede. Bu rakam, toplam hane halkı ihtiyacının yüzde 10'unu karşılıyor. Türkiye'nin sanayi ve elektrik sektöründe yıllık 50 milyar metreküp doğalgaz tüketimi bulunuyor. Üretimimiz henüz erken aşamalarda.

Öncelikli hedefimiz, hane halkının doğalgaz ihtiyacını kendi kaynaklarımızla karşılayabilmek. Şu an ulaştığımız günlük üretim miktarı 5 milyon metreküp. 2025'in ilk çeyreğinde bu miktarı 10 milyon metreküpe çıkarmayı hedefliyoruz. 20 milyon haneye ulaşabilmek için ise bu miktarı 5 kat artırmamız gerekecek. Bu hedefi 2028'e kadar gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Böylece evlerimizdeki doğalgaz ihtiyacının tamamını bu sahadan karşılamış olacağız.