Danıştay Genel Kurulu, Anayasa Mahkemesi üyeliği için aday gösterdiği üç isim arasından Yılmaz Akçil'i seçti. Cumhurbaşkanı tarafından atanarak göreve başlayan Akçil, daha önce Ayasofya'nın ibadete açılması ve Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı kararlarının hukuka uygun olduğuna dair kararlara imza atmıştı.

Anayasa Mahkemesi üyeliği için Danıştay Genel Kurulu tarafından belirlenen üç aday arasında yapılan seçimde, Yılmaz Akçil, diğer adayları geride bırakarak Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Cumhurbaşkanı tarafından atanan Akçil, Anayasa Mahkemesi'nin 15 üyesinden biri olarak görev yapacak.

THY’den siber saldırı açıklaması THY’den siber saldırı açıklaması

Yılmaz Akçil'in daha önceki görevleri arasında Danıştay üyeliği bulunuyordu. Akçil'in Anayasa Mahkemesi üyeliğine atanması, Türkiye'nin yargı sistemi üzerindeki etkileşimlerini ve mahkemeler arası ilişkileri de yakından takip eden birçok kesim tarafından önemle karşılandı.

Anayasa Mahkemesi üyeliği için gösterilen adaylar arasında Danıştay üyesi Yılmaz Akçil dışında başka isimler de bulunmaktaydı. Ancak Danıştay Genel Kurulu tarafından yapılan seçim sonucunda Akçil, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen isim oldu. Akçil'in özellikle Ayasofya ve İstanbul Sözleşmesi gibi gündemdeki konulardaki kararlarıyla bilinmesi, seçimi ve atanması sonrasında dikkat çekti.

Editör: Burak Hakkı Polat