Antalya'daki teleferik kaza sonrasında başlatılan soruşturmada 5 kişi tutuklandı.

Kazayla ilgili Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada CHP Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz de ifadesi alındıktan sonra tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Kocagöz, 2019-2023 yılları arasında ANET'i yönetmiş, 31 Mart 2024 yerel seçiminde CHP'den Kepez Belediye Başkanı seçilmişti.

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, A.B.S. mühendisi, ANET mühendisi, teleferik bakımını yapan firma sahibi ve genel müdürü dahil toplam 5 kişi tutuklanırken, 9 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Serbest kalanlardan 8'i hakkında adli kontrol şartı getirildi.

RTÜK'ün 2023 faaliyet raporu: Ceza yağmuru RTÜK'ün 2023 faaliyet raporu: Ceza yağmuru

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Soruşturma kapsamında uzman bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan ön rapor, müşteki ifadeleri ve beyanları ile şüpheli savunmaları birlikte değerlendirilmiş olup, gözaltına alınan teleferik hattını işleten firma ile teleferik hattının bakım ve onarımından sorumlu firmanın yetkilileri ve çalışanlarının da aralarında yer aldığı 14 şüpheliden 5’i tutuklanmış, 8 şüpheli hakkında adli kontrol kararı verilmiş, 1 kişi de serbest bırakılmıştır. Hepimizi üzen olayla ilgili adli soruşturma tüm yönleriyle titizlikle sürdürülmektedir" dedi.