Amerikan Kongresi yeni bir rüşvet skandalı ile gündeme geldi.

New York Times’ın haberine göre Demokrat Partili Kongre üyesi Henry Cuellar ve eşi Imelda Cuellar Azerbaycan’dan rüşvet aldığı öne sürüldü.

New York Times’in haberine göre Kongre üyesi Demokrat Henry Cuellar ve eşi Imelda, Azerbaycan'ın devlet enerji şirketinden yaklaşık 600.000 dolar tutarında rüşvet almakla suçlanıyor.

Gazetenin yazdığı habere göre Kongre üyesi Cuellar 2014-2021 yılları arasında bu rüşveti aldı.  Para, kongre üyesinin karısının sahte şirketleri aracılığıyla yasallaştırıldığı belirtiliyor.

Amerikan Adalet Bakanlığı, "Azerbaycan petrol ve gaz şirketinin ödediği rüşvet karşılığında kongre üyesi Cuellar'ın ABD'nin dış politikasını Azerbaycan lehine etkilemeyi kabul ettiği iddia ediliyor."

Ocak 2022'de kongre üyesinin evi ve seçim öncesi seçim ofisi arandı, o sırada Cuellar ABD Kongresi'nin Azerbaycan grubuna başkanlık ediyordu. Bu görevdeyken kendisi ve diğer bazı kongre üyeleri, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşla ilgili olarak mültecilere insani yardım sağlanması çağrısında bulunan kongreye bir mektup imzaladılar. Ayrıca iddianamede Cuellar'ın Azerbaycan'ın ABD tarafından finanse edilmesine verdiği destek ve Temsilciler Meclisi'nde Azerbaycan yanlısı konuşması da yer alıyor.

Gazetenin haberine göre Kongre üyesi savcılık sorgusunda masum olduğunu söyledi. "Suçlandığımız konuda ne eşimin ne de benim suçlu olmadığımızı belirtmek isterim. Kongre'deki faaliyetim yalnızca Güney Teksas sakinlerine hizmet etmeyi amaçlıyor" dedi.

70 yıl sonra platonik aşkıyla evlendi 70 yıl sonra platonik aşkıyla evlendi

Amerikalı hukukçular, Cuellar ve eşinin 20 yıl kadar hapis cezası talebini içeren bir iddianame ile karşılaşabileceğini belirtiliyor.