Çifte vatandaşlığı kolaylaştıran "Vatandaşlık Yasası'nın Modernizasyonu Yasası", yarın itibarıyla yürürlüğe girecek.

Türk Vatandaşlığından Ayrılma Şartı Kaldırıldı

Alman hükümeti tarafından hazırlanan yasa tasarısı, Federal Meclis'te 19 Ocak'ta 234'e karşı 382 oyla kabul edilmiş ve 2 Şubat'ta Federal Eyalet Temsilciler Meclisi'nde (Bundesrat) onaylanmıştı. Bu yasa ile Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları, Türk vatandaşlığından ayrılmadan Alman vatandaşlığına sahip olabilecekler.

Yasal İkamet Süresi 8 Yıldan 5 Yıla İnecek

Alman vatandaşlığına geçmek için gerekli yasal ikamet süresi 8 yıldan 5 yıla indirilecek. Ayrıca, Alman vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ülkedeki yaşam şartlarına uyum sağlama konusunda okul veya mesleki başarı göstermesi, gönüllü çalışmalar yapması veya dil öğrenmek için özel çaba sarf etmesi gibi durumlarda bu süre 3 yıla düşürülecek.

Opsiyon Modeli Kaldırılıyor

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 1 askerimiz şehit oldu Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 1 askerimiz şehit oldu

Çifte vatandaşlık imkanı tanındığı için daha önce yürürlükte olan ve gençleri 23 yaşına kadar ebeveynlerinin vatandaşlığı veya Alman vatandaşlığı arasında seçim yapmaya zorlayan "opsiyon modeli" tamamen kaldırılacak.

Almanya'da doğan çocuklar, Alman vatandaşı olmasalar da ebeveynlerinden birinin en az 5 yıl yasal olarak ülkede ikamet etmesi halinde Alman vatandaşlığı alabilecekler.

Alman vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin, kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sosyal yardım almadan sağlaması gerekiyor.

Yazılı Sınav Zorunluluğu Kaldırılıyor

İşgücü Anlaşması kapsamında 30 Haziran 1974'e kadar Federal Almanya Cumhuriyeti'ne (Batı Almanya) ve sözleşmeli işçi olarak 13 Haziran 1990'a kadar eski Almanya Demokratik Cumhuriyeti'ne (Doğu Almanya) gelen işçiler için vatandaşlığa girişte yapılan yazılı sınav zorunluluğu da kaldırılacak.

Vatandaşlığa Kimler Alınmayacak

Yahudi düşmanı, ırkçı, yabancı düşmanı veya başka insanlık dışı eylemlerde bulunanlar Alman vatandaşlığına alınmayacak. Ayrıca, Alman vatandaşlığına geçmek isteyenlerin, özgürlükçü toplumun değerlerinin yanı sıra nasyonal sosyalist rejimi ve onun sonuçlarıyla ilgili Almanya'nın özel tarihsel sorumluluğunu kabul etmeleri gerekiyor. Çok eşli olanlar veya anayasada yer alan kadın-erkek eşitliğine aykırı davrananlar da vatandaşlığa alınmayacak.

Editör: Burak Hakkı Polat