Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Göktaş, 6 Şubat depremlerinin ardından kayıp çocuklar olduğu iddiasını yalanladı. Ancak, depremde yakınlarını kaybeden aileler, kaybolan çocuklar hakkında bilgi alamadıkları için tepki gösterdiler. Ailelerin kaybolan çocuklar hakkında soruları cevapsız kalmış durumda…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Göktaş, 6 Şubat depremlerinin ardından kayıp çocuklar olduğu iddiasını yalanladı. Birgün’de yer alan habere göre, vatandaşlar bakanı yalanladı.

EURO2024 şöleni Kadıköy'de yaşanacak! EURO2024 şöleni Kadıköy'de yaşanacak!

Suna Öztürk, Hatay Antakya’da depremle saniyeler içinde yıkılan Rönesans Rezidans’ın enkazında kalan 36 yaşındaki kızı Tuğba Koşar ile torunları 3 yaşındaki Mustafa Kemal ve 1 yaşındaki Mehmet Akif’e aylardır ulaşamadı. Öztürk, Göktaş’ın “1912 çocuktan bir tanesi bile kayıp değil” ifadelerine tepki göstererek “Kayıp çocukların sayısı 1912 ile sınırlı değil, daha fazla. Yangın çıkmayan, bulunduktan sonra kaybolan yüzlerce çocuk var. Bu çocuklar nereye gitti? Kapsamlı araştırma yapılması gerekiyor. Sevgi evlerine, hastanelere bakılsın, parmak taraması yapılsın. Başka dernek ve kurumlar mı aldı araştırılsın. Bu çocuklar kaçırıldı mı? Biz nasıl araştıralım? Böyle bir gücümüz, yetkimiz yok. Rönesans’ta 51 kişi kayıp, 8-9 tanesi çocuk. Bizim isteğimiz devletin ivedilikle bu işe el atması. Bir aileden 8 tane çocuk kayıp. Bu olabilir mi? 8 çocuk aynı aileden nasıl kaybolabilir?” diye sordu.

ÇOCUKLARIMIZI BULUN

Sevgi Şen de Antakya’daki Çinçin Apartmanı’nın yıkılmasının ardından torunları 7 yaşındaki ikiz kardeşler Elif ve Esma Yapar ile 17 yaşındaki Şükran Yapar’dan haber alamadığını söyledi. Sevgi Şen gözyaşlarıyla 11 aydır yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Kızım Hayriye Yapar, torunum 21 yaşındaki Nurettin Yapar, damadım ve dünürüm de depremden sonra kayboldu. Kızım, damadım ve büyük torunum bulunamadığı için torunlarıma DNA eşleşmesi bile yapılmıyor. En acısı da bu. Enkazdan çıkmadılar. Bu insanlar nasıl bulunmaz? Kaçırıldılar mı bunu da bilmiyoruz. Biz sürecin titiz yürütülmesini istiyoruz. Nerede bu insanlar? Başvurmadığımız yer kalmadı, temeli bile kazdırdık oradan da çıkmadılar. Yetkililere sesleniyorum. Mezarlarına bile razıyız, çocuklarımızı bulun.”

142 BAŞVURU

Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği’nden (DEMAK) yapılan açıklamada da kendilerine 142 kayıp çocuk başvurusu yapıldığı belirtildi. 142 başvurunun depremden etkilenen Maraş, Hatay, Antep, Adıyaman ve Malatya’dan geldiği kaydedilerek “En fazla başvuruyu Hatay’dan aldık” dedi.