Erbakan’dan iktidara: Gidişat fren tutmayacak Erbakan’dan iktidara: Gidişat fren tutmayacak

Milli Savunma Bakanı Akar, Afganistan’daki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın işletilmesi sorumluluğunun devam ettirilmesi konusuna dair, ABD teknik heyetinin geldiğini ve görüşmelerin başladığını bildirdi. Bakan Akar, Afganistan’daki süreçle ilgili “Şu an için alınmış bir karar yok. Mevcut personel dışında bölgeye giden personelimiz bulunmuyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün Hassas Güdüm Kiti-82 (HGK) Teslimat Töreni’nde konuşarak, ABD ile yapılacak Afganistan görüşmelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, Afganistan’daki gelişmelere ve Afganistan’daki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın işletilmesi sorumluluğunun Türkiye tarafından devam ettirilmesi konularına değinerek, “ABD’den teknik heyet geldi. Şu an için alınmış bir karar yok. Mevcut personel dışında bölgeye giden personelimiz bulunmuyor.” dedi. Bakan Akar, ayrıca komşu ülkelerle bölgenin kaynaklarının hakça paylaşılarak kullanılması gerektiğine dikkat çekerek Yunanistan’ın provokatif adımlarını eleştirdi.

“AFGANİSTAN, ASYA’NIN KALBİ”

Törende konuşan Milli Savunma Bakanı Akar, Afganistan’ı “Asya’nın kalbi” ve kritik öneme sahip bir ülke olarak nitelendirerek, Türkiye ile Afganistan arasında köklü tarihi ve kültürel bağlar bulunduğunu vurguladı. Bakan Akar, Türk-Afgan diplomatik ilişkilerinin 100. yılı olduğunu hatırlatarak, “1921 tarihli Türk-Afgan ittifak anlaşmasında da ifade edildiği gibi ‘iki ülkenin kaderi ve saadeti birbirinindir’. Dolayısıyla Türkiye, her zaman kederde ve kıvançta bir ve beraber olduğu Afganistanlı kardeşlerimizin barış, güven ve istikrar içerisinde yaşaması için büyük gayret sarf etmiştir, Buna devam edeceğiz.” dedi.

“HAMİD KARZAİ HAVALİMANININ İŞLETME SORUMLULUĞUNU DEVAM ETTİREBİLİRİZ”

“Türkiye her zaman Afganistanlı kardeşlerimizin barış, güven ve istikrarda yaşaması için çaba sarf etmiştir.” diyen Bakan Akar, şunları kaydetti:

“BM kararları çerçevesinde 2002’de göreve başlandığı andan itibaren Uluslararası güvenlik Yardım Kuvveti’ne, 2015’ten itibaren de NATO’nun kararlı destek misyonuna katkı sağlamayı sürdürüyoruz. Burada TSK mensuplarının ve diğer mensup arkadaşlarımızın başarıları da uluslararası kamuoyu tarafından saygı ile izlenmektedir.
Hali hazırda Kabil eğitim yardım danışmanlık komutanlığını Türkiye, TSK olarak biz yürütmekteyiz. Bugüne kadar elde edilen kazanımların korunması ve bu kapsamda 6 yıldır sürdürülmekte olan Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı işletilmesi sorumluluğunun gerekli şartlar sağlanırsa tarafımızdan devam ettirilmesi söz konusudur. Bu konuda görüşmeler devam ediyor.

“TSK’NIN MEVCUT PERSONELİ DIŞINDA BÖLGEYE GİDEN YOK”

Bu hususu diğer ülkelerle birlikte nasıl yapabileceğimiz konusunda çalışma yapıyoruz. ABD teknik heyeti de bugün şu anda bakanlığımıza geldi, görüşmeler yapıyoruz, devam ediliyor. Şu an için alınmış herhangi bir karar yok. Mevcut personelimiz dışında bölgeye giden personelimiz bulunmamaktadır.”

“KIBRIS DAHİL HAKLARIMIZI KORUMAKTA AZİMLİYİZ, KARARLIYIZ, MUKTEDİRİZ”

Bakan Akar, ayrıca Kıbrıs konusuna da dikkat çekerek, “Atina mutabakatına göre 15 Haziran-15 Temmuz günleri ve milli günlerde tatbikat yapılmamasına yönelik… Ancak buna uyulmadığını görüyoruz. Yunan halkının kaynakları boşa harcanmamalıdır. Bizim kimsenin hakkında, hukukunda gözümüz yoktur. Ancak Kıbrıs dahil haklarımızı korumakta da azimliyiz, kararlıyız, muktediriz.” dedi.