MSB'den "Kilit kapanıyor" mesajı MSB'den "Kilit kapanıyor" mesajı

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde 4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin derinliği 11,12 kilometre olarak açıklandı. Ekiplere şu ana kadar olumsuz bir ihbar ise ulaşmadı.

Türkiye'nin deprem açısından riskli illeri arasında yer alan Bingöl'de vatandaşlar yeni güne korkutan bir sarsıntı ile uyandı. Karlıova ilçesinde saat 07.42'de 4.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntıyı hisseden vatandaşlar kendilerini sokağa attı. Çevre illerin de depremi hissettiği bildirildi.

Yerin 11.12 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem için AFAD yetkilileri teyakkuza geçti. Bölgede ekiplere ulaşan herhangi bir olumsuz ihbar olmadı.

Kentte son büyük deprem ise 1 Mayıs 2003'te 6,4 büyüklüğünde kaydedildi. 174 kişinin hayatını kaybettiği, 520 kişinin yaralandığı depremde 625 bina çöktü veya ağır hasara uğradı.

NACİ GÖRÜR'DEN AÇIKLAMA
Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya platformu X'ten (Twitter) yaptığı açıklamada, Bingöl'de meydana gelen depreme ilişkin bir paylaşımda bulundu.

Bölgenin 'problemli' olduğunu söyleyen Görür, şu ifadeleri kullandı: 

"Karlıova- Bingol’de 4,0 büyüklükte deprem oldu. Bu bölgeyi öteden beri söylüyoruz. Karlıova-Erzincan (KAF) ve Karlıova-Goynuk (DAF) arası problemli. Küçük depremler de olsa hoş değil."

Editör: Burak Hakkı Polat