ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Yemen'deki Husi kontrolündeki bölgelerde bulunan patlayıcı yüklü insansız su üstü araçlarına karşı meşru müdafaa amacıyla saldırı düzenlediğini duyurdu. CENTCOM'un yaptığı açıklamada, bu araçların bölgedeki ABD Donanmasına ait gemiler ve ticari gemilere "yakın tehdit" oluşturduğu belirtilerek, saldırıların seyrüsefer özgürlüğünü korumaya yönelik olduğu vurgulandı.

Husiler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023'te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya ve bazılarına dron ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başlamıştı.

ABD güçleri bu süreçte Yemen'den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdüğünü açıklamıştı. Husilerin eylemleri, birçok gemicilik şirketinin Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı almasına neden olmuştu.

ABD’den Türkiye ile ilişkiler hakkında açıklama! ABD’den Türkiye ile ilişkiler hakkında açıklama!

ABD, küresel deniz ticareti güvenliği endişesiyle 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla Husilere karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu bir "deniz görev gücü" oluşturduğunu açıklamıştı. Kızıldeniz'deki gerilim devam ederken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD ve Japonya tarafından sunulan bir kararı kabul ederek, Husilerin Kızıldeniz'deki saldırılarının sonlandırılmasını talep etmişti.