ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye 23 milyar dolar değerinde 40 adet F-16 savaş uçağı ile 79 adet F-16 modernizasyon kitinin satışını onaylayan resmi tebligatı Kongre'ye gönderdi. ABD Kongresi, satışı değerlendirmek için 15 günlük yasal süreye sahip ve bu süre zarfında itiraz gelmezse satış resmi olarak gerçekleşmiş olacak.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'ye sağlanacak olan F-16 savaş uçaklarının yaklaşık 23 milyar dolar değerinde olduğu belirtilirken, satışın NATO'nun güvenliği ve istikrarı açısından önemli olduğu vurgulandı. Ankara'ya 40 yeni F-16 savaş uçağı ile 79 F-16 modernizasyon kitinin yanı sıra ilgili ekipmanların temin edileceği ifade edildi.

Silah satışının gerçekleşebilmesi için ABD yönetiminin sunduğu satış tebligatına Kongre'den itiraz gelmemesi gerekiyor. Şu ana kadar Senato Dış İlişkiler Komitesi ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin onay verdiği açıklanırken, Kongre'nin değerlendirme süreci 15 gün olarak belirlendi. Bu süre zarfında herhangi bir itiraz olmazsa satış resmen gerçekleşmiş olacak.

Lise mezuniyetinde "kıyafet’ krizi" yaşanmıştı! Bakan Tekin’den açıklama geldi Lise mezuniyetinde "kıyafet’ krizi" yaşanmıştı! Bakan Tekin’den açıklama geldi

Türkiye'nin talebi üzerine yapılan bu satışın, Türkiye'nin hava savunma sistemini güçlendirmesi ve müttefikleriyle olan askeri işbirliğini sürdürmesi açısından önem taşıdığı belirtiliyor. Satışın gerçekleşmesi halinde Türk Hava Kuvvetleri, envanterine yeni F-16 savaş uçaklarını ekleyerek mevcut filosunu modernize edebilecek.