Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz politikası hakkında ipucu verebilecek olan enflasyon verileri öncesinde düşüş gösterdi. Bu durum, yatırımcıların dikkatini Fed'in gelecekteki hamlelerine çevirdi.

Güncel Altın Fiyatları

Memur ve emekli zamları belli oldu Memur ve emekli zamları belli oldu
  • Ons Altın: Güne yüzde 0,38 düşüşle 2.326 dolar seviyesinde başladı.
  • Gram Altın: 2.463 Türk Lirası civarında seyrediyor.
  • Çeyrek Altın: 4.023 Türk Lirası seviyesinde el değiştiriyor.

Bu fiyatlar, ons altın ve Dolar/TL kurundaki değişimlerden etkileniyor.

PCE Verisi ve Fed Faiz Politikası
Piyasalar, ABD'de cuma günü açıklanacak olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisini yakından izleyecek. PCE, Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olarak büyük önem taşıyor. Beklentiler, mayıs ayında PCE fiyat endeksindeki yıllık büyümenin yüzde 2,6 ile üç yılı aşkın sürenin en düşük seviyesinde gerçekleşeceği yönünde.

  • Düşük PCE Verisi: Eğer veri düşük gelirse, bu durum Fed'in eylül ayında faiz indirimi yapabileceği beklentilerini güçlendirebilir.
  • Faiz İndirimi Beklentileri: Yatırımcılar, eylül ayında faiz indirimi olasılığını yüzde 65 olarak fiyatlıyor ve bu yıl için iki faiz indirimi bekliyor.

Politika ve Piyasa Tepkileri
Yatırımcılar, ABD'de başkanlık seçimleri ile ilgili perşembe günü yapılacak ilk münazara ve Fransa'da hafta sonu gerçekleşecek erken seçimlerin ilk turunu da yakından takip ediyor. Bu politik gelişmeler, yatırımcıların pozisyonlarını nasıl etkileyeceği konusunda temkinli olmalarına neden oluyor.

Editör: Burak Hakkı Polat