Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret için ilk toplantının 11 Aralık'ta yapılacağını açıkladı.

Komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılıyor ve yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanıyor.

AK Partili Güler, kripto para düzenlemesi hakkında önemli açıklamalar yaptı AK Partili Güler, kripto para düzenlemesi hakkında önemli açıklamalar yaptı

Bu ayın sonunda gelecek yıl uygulanacak asgari ücret tarifesinin netleşmesi bekleniyor.

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, NTV’ye yaptığı açıklamada 2024 asgari ücret tahmini için şunları söyledi:

"Enflasyonun yaratmış olduğu etkiyle talepler arasında farklılıklar var. Türk-İş, bu yıl toplantılara 4 işçiyle katılacak. Tek seferlik zam olacak. Son iki yıla kadar hep tek seferde belirleniyordu, fiyat artışları bu kadar değildi. Talep enflasyonunun ortadan kaldırabilmek amacıyla tek seferde yapılmasının daha uygun olduğu söyleniyordu.

Tek sefer olursa artışın daha yüksek olacağını söyleyebiliriz. Nisan, mayıs ayında fiyatlarda dalgalanma da bekleniyor. Şu an için tek bir asgari ücret zammı tespiti yönünde. Asgari ücret benim tahminime göre 17 bin küsür civarına gelir. Öyle olursa yüzde 50'ye yakın artışla karşılaşacağız."

Asgari ücret halen 11 bin 402 lira olarak uygulanıyor.