Zamanın Ruhu

Ortadoğuda yüzyıllık zoraki dengenin sonuna geldik,yapay devletler,suni sınırlar sallanıyor,yıkıldı yıkılacak.Halkından kopuk rejimler,batı öpücükleriyle daha uzun süre yaşayamayacak.Batı böllgedeki statükoyu daha fazla sürdüremez,bölgenin geçici statükosu şimdilik,şiddet ve yıkım...

Bölge halkının kendi menfaatine ve kendi çıkarlarına oluşturacağı her çözüm batı menfaatlerine aykırı ,batının ,cevabı ise savaş ve terör ...Hesapta bu durum bölgenin yapısından kaynaklanıyor! Dünya kamuoyuna yutturulmaya çalışılan bu..Yutan varsa afiyet olsunda ,adama sorarlar; şu sizin bölge politikalarınızdaki 1. önceliğiniz ''israilin güvenliği'' nerede başlayıp nerede bitiyor, bir anlatsanızda anlasak,ancak sözle lütfen,silahlarla değil!
Ortadoğu halklarının başına önce bela edip,sonra kurtardığınız rejimlerden,terör örgütlerinden bıktık;daha açık söyleyelim iki yüzlülüğünüzden bıktık.Hesapta insani değerler adına! çıkardığınız savaşlardan,yarattığınız terör ve zulumden bıktık..Siyasi ,ekonomik,insani her kuruluşunuzun batı menfaati dışında hiçbir gayeye hizmet etmemesinden,sömürgen zorbalığınızdan bıktık.Zorbalığınızı bölge halkının menfaatine imiş gibi dayatmanızdan tiksinti geldi,bıktık...

Ülkeler içinde yarattığınız işbirlikçilerinizle,yüz yıldır oynadığınız oyunun son perdesine geldik ve artık maskeniz tamamen düştü.Hangi kılığa girseniz kolayca tanınıyorsunuz;ister Suriye'de ışid kılığına,ister Türkiye'de pkk kılığına bürünün hemen teşhis ediliyorsunuz. Mısır'da Mursi,Suud'da Faysalda olsanız,Irak'ta Maliki ,Türkiye'de Fethullah da olsanız tanınıyorsunuz.Zorbalık kimin elinde ise ,kim zulmediyorsa perde gerisinde hazır ve nazır olduğunuzu biliyoruz artık,''komplo teorisi'' küçümsemenizin komplolarınızı gizleme devri de çoktan geçti..

Ortadoğunun bir karar eşiğinde olduğu açık,çünkü Türkiye yüzyıllık uykusundan uyanıyor,bölgedeki batı politikalarıyla arasına mesafe koydukça,kendi politikalarını oluşturma heves ve gayreti ,iradesi ortaya çıktıkça ,batı da Türkiye düşmanlığının tavan yapacağı bir gerçek,,bence hiçbir mahsuru da yok,malumun ilamı hükmündedir...İçimizdeki işbirlikçilerin maskesinin daha bir açık hale gelmesine neden olur ki hayırlıdır.

Şimdilik acemi olabiliriz ancak hedef tuttuğumuzda çabuk öğrenen, şartlara kolay adapte olan bir milletiz.Kendimize özgü yaratıcı,pratik çözümler bulmada üstümüze yoktur,yönetmek bizim genetik mirasımızdır.Hedef tutana kadar zorlanırız ancak tuttuğumuzda suya atılmış taş gibi hedefe giden en kısa yolu bulmada mahirizdir,tutunca koparırız.21.yy buna yeniden şahitlik edecektir.

Bölgede karar zamanı dedik lafı gevelemeden en önemli kararıda Kürtlerin vereceğini söyleyelim; seçenekleri de bellidir ; ya Türkiye ile birlikte yürüyecekler ya da batı işbirlikçiliğini tercih edecekler.Aslında durum bu şekilde netleştiğinde Kürtlerin menfaatleride ,samimi tercihleride bellidir,tercih Türkiye'nin yanıdır.

Ancak bu tercihin son tahlilde bölgedeki batı menfaatlerini ciddi önemde sınırlanması neticesini doğuracağı açıktır,batının buna seyirci kalmasıda beklenemez ,netice alabilir mi?yüz yılda aldığının, gösterdiği çaba yanında devede kulak mesabesinde olduğu göz önüne alındığında zor...

Batının tehdidi ,gücü ve dayatmasının K.Irak Kürtlerini zor duruma düşüreceği bellidir,anlaşılabilir, ancak batı işbirlikçiliği konumu uzun vadede daha derin riskler barındırdığı ,ciddi bir akıl tutulması yaşanmaması halinde Barzani içinde malumdur.

Tarih ve coğrafya ,inançlarımız, Türkler ve Kürtlerin kaderini birlikte çizmiştir.Dar ufukla günlük çıkarlar;açıkçaçası ABD,batı dayatması ve yanında şımartması ile bu perspektifi kaybeden Kürtlerin,bölgede ayrı bir devlet olarak yaşama şansları yoktur.Aslen batının böyle bir niyetide yoktur Kürtleri bölge ülkelerini istikrarsızlaştırmada kullanılacak bir manivela gibi görmekte akibetleriyle de pek ilgilenmemektedir.

K.ırak ve Türkiye yakınlaşmasının ,Türkiye içinde PKK'nın temelde fonksiyonsuz kalmasının ,batıyı bu derece rahatsız etmesi , batı ve Türkiye'nin ortadoğuda ortak menfaatlerinin olmadığını açıkça ortaya koymuştur ;IŞİD icadı ile Kürtleri veTürkiye'yi hizaya sokma gayretlerinin,Cemil bayık öne çıkarılarak PKK'nın yeniden aktive edilmek istenmesinin ,batının kobani bahanesi ile açıkça Türkiye üzerinde provakasyona girişmesinin müttefiklerimize! kazandırdığı bir hareket alanı oluşturmuştur,ancak bu alan temelsizdir,kırılabilir,kırılacaktırda...

ABD -İSRAİL hattının bölgede Türk-Kürt karşıtlığı oluşturma üzerine geliştirdiği satateji yeni bir şey değil ama uymuyor!

Türkiye'de Türk'ü Kürd'ü lazı,islamcısı,ülkücüsü ,solcusu ,her kesimden,''devlet düşmanı'' yaratmayı becerebilmiş! bir düzen sonlanmaktadır.Devlet acemi hamlelerlede olsa vatandaşı ile barışma gayret ve iradesini göstermektedir.Bunun tabii sonuçları olacaktır en baştada batı işbirlikçilerinin, PKK gibi deformist bir yapıya zemin hazılayan''Devlet politikalarının!'' son bulması ile PKK'nın varlık sebebi ortadan kalkacak olmasıdır.Toz duman dağıldığında yaşanan bunca acının gerçek müsebbinin kimliğide ortaya çıkacaktır.

Türkiye derin uykusundan uyanırken,Kürt kardeşlerimizinde uyanma vaktidir.K.Irak üzerindeki yoğun baskıya rağmen Türkiye ile yakınlaşmasını ,birlikte politika geliştirme çabasını devam ettirmelidir.PKK için söylenebilecek pek birşey yok gezi'de ki doğru tavrını ,ABD -İsrail'in önüne yeni bir yem atmasıyla şımarıklığa dönüştürmüş görünüyor.

Pkk terör şantajı dışında ,siyasi bir birikim,potansiyel sergileyemeyeceğini görüyor,terörünü meşrulaştıran argümanların azalmasıyla beraber tasfiye olma korkusu ile batının sırtını sıvazlaması şımarıklığı arasında gidip geliyor,filler tepişirken ayaklar altında kalacağından bihaber!

Türkiye içindeki PKK lobisinin gazlamaları ile kendini olduğundan büyük görme, gösterme eğiliminde. Aysel Tuğluk ve Cemil bayık'ın kendi açık ifadelerinden anlaşılacağı gibi umutlarını Türkiye'de bir darbe beklentisine bağlamış vaziyetteler.Temel beklenti Kürtlerden değil ,darbeci Türklerden! Türkiye'deki dönüşümü okumaktan acizler,pravakatörlükten başka hiçbir meziyete sahip olmadıklarının itirafındalar!

Kürt'ler bizim öz be öz kardeşimizdir,yüz yıldır içten ve dıştan şuurları bulandırılanlarda sadece onlar değil.Buna rağmen etnik bir çatışmaya dönüştürülememiş kardeş kavgasının Türkiye'nin ''yeni ufuklara'' yelken açmaya hazırlandığı bir dönemde sürdürülemezliğini PKK ya anlayacak ya da anlayacaktır! Kuklaların liderlik heves ve özentilerinin Kürt halkına vereceği zarar umulur ki,kısıtlı kala..

Kürt'lerin görmesi gerekenin batı'nın ortadoğuda ''kelin merhemi olsa....''modunda ancak zorbalıkla varlığıdır, kalıcı bir düzen oluşturma şansı hiç yoktur ,her şımarttığınında sonunda tokadı yediği de bir gerçektir. Türkiye'de bu günkü gücüyle batıya rağmen bölgede oyun kurucu olamaz ancak Türkiye'nin karşı çıkacağı hiç bir planın uygulama şansıda yoktur.İçeride iradesi sakatlanmamış Türkiye'nin Kürt meselesi ,varlık ve birliğinin değil ortadoğudan dünyaya açılanbir liderlik meselesinin konusudur....

Tarihi bir dönemeçteyiz,bölge ve dünya adım adım şekillenecektir,tarihte böyle dönemler ağır savaşların yaşandığı dönemler olmuştur.Umulur ki insanlığın ortak aklı bu geçmişten ders almış ola..Umulur ki ,Türkiye'de yaşayan herkeste çevresinde olup bitenden,nelerin yaşanabileceğine dair ders çıkara...Kürt liderliğine! soyunduğunu söyleyip,Kobani diye ortalıkta yangın çıkaranlar kobani'deki gerçek dersi görememektedir,havai fişeklerini alıp kobani sokaklarına gitseler ya! Ortada Kobani diye bir yerin dahi kalmadığını göreceklerdir.

Anadolu coğrafyası yüzyıldır sığınılan'' son kaledir''.Kafkaslar'da,balkan'larda,ortadoğu'da zulme uğramışların,yeniden hayat bulduğu bir coğrafyadır burası ,Kobani halkının tümünüde kucaklamıştır.Halkımızın biriktirdiği büyük bir tecrübe ve aklı selim vardır, büyükçe de özlemleri...Zulmü sona erdirmek bizim tarihi misyonumuzdur,zulme uğradığımız yerlerden başlayarak.Yüzyıllık uykumuzdan uyanmanın mahmurluğu ile zayıflamış reflekslerimiz,dağılmış bir aklımız olduğu da doğrudur ama uykuda değiliz artık...

Kürtlere liderliğin, devlet ütopyasıyla Kürtleri anlamsız bir kıyıma doğru yönlendirmek ,batının truva atı olmaya teşvikten değil, Türk,Kürt herkesin ''benim devletim'' diyebileceği adil,güçlü bir Türkiye inşasına katkı sunmaktan geçtiğinin anlaşılmasının tam zamanıdır.Bölgenin yüzyıllık zulme başkaldırmasının etkili ve pratik tek yolu budur,emperyalizmi bölgeden söküp atacak görünen başka alternatif te yoktur...

Kardeşler arası taht kavgalarını Devlet -ebed-müddet için ''kardeş katli'' fetvası ile sonlandırmış bir milletten bahsediyoruz,ortak tarihten,ortak hafızadan,ortak gelecekten..iç kavgalardan bunalan bu milletin pratik çözümleri tarihi kırılma anlarında şımarıklığa müsamaha göstermez ,izin vermez ki, zaman böyle bir zamandır...Zaman masumların göreceği zaralardan hain ve zalimlerin hesaba çekileceği,yüzyıllık hesapların yeniden görüleceği bir zamandır.Zaman Türk-Kürt hiç kimsenin büyük imkan ve riskler barındıran''zamanın ruhunu'' kavramadan tek bir cümle dahi kurmamasını gerektiren,ucuz ezberlerin,ucuz hamasetin ,ucuz politikaların anlamsızlaştığı bir zamandır.

Kürt ve Türk'ün etle -tırnak olmasının zamana mührünü vuracağı gerçeği gayret ve temennilerimizin konusu olmalıdır.Bölgedeki zulmün bölge halkı menfaatine, kısa sürede çözümlenmesinin yegane yolu budur.Aksi ağır bedellerin ödeneceği yeni bir süreçtir..Her şartta Türkiye bu kaosu çözerek 21.yy damgasını vuracaktır.Bu kritik dönemde kardeşler arasında sözün bittiği yere gelinmemesi ,en büyük temennimiz, samimi dua'mızdır...

Baki selamlar....

YORUM EKLE