Yine Olimpiyat, Yine Hüsran…

5 ve 21 Ağustos 2016 tarihleri arasında Brezilya’ nın Rio şehrinde düzenlenen 2016 Rio Olimpiyat Oyunlarına Türk kafilesi yine büyük hedeflerle gidip yine büyük hüsranlar yaşayarak geri döndü.

Rio Olimpiyat Oyunlarına 22 branş da 55’ i Erkek, 48’ i kadın olmak üzere toplam 103 sporcu ile katıldık. 1 Altın, 3 Gümüş ve 4 Bronz olmak üzere 8 madalya kazanarak 41. Sırada tamamladık. Olimpiyatlara katılım oranımızı, kazandığımız madalyaları diğer ülkeler ile özellikle nüfuslara oranla kıyaslayacak olursak çok büyük bir BAŞARISIZLIK yaşayarak bir Olimpiyatı daha geride bıraktık. 

Öncelikle bir önce ki Olimpiyatlara yani 2012’ ye göre katılım ve başarımızı size hatırlatmak istiyorum. 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarına Türkiye 16 branş da 114 sporcu ile katılarak ve 2 Altın, 2 Gümüş, 1 Bronz olmak kaydıyla 5 madalya kazanarak tamamlamıştı. Sonuç olarak aradan geçen koca 4 yılı ülke sporu adına boşa harcadığımızı üzülerek Rio Olimpiyat Oyunlarından sonra görmüş olduk. 

Peki ülke olarak bu kadar yatırıma rağmen, bu kadar nüfusa rağmen neden sporda bir türlü başarılı olamıyoruz? Neden doğru yatırımlar yapmıyor koca seneleri boşa harcıyoruz? Neden spor ülkesi olamıyoruz? Bu ve bunlar gibi sıralanabilecek onlarca soruyu hepimiz ama özelliklede yetkili ve söz sahibi insanlar kendimize sormamız gerekiyor. Ve eğer bir işi başaramıyor ve zarar veriyorsak o koltukları boşu boşuna işgal etmememiz gerekiyor. 

Konuşulacak söylenecek çok söz var, Ülkemizde bir Milli Eğitim Politikamızın olmaması, bir Gençlik ve Spor Politikamızın olmaması bu başarısızlıklarda büyük bir rol oynamaktadır. Milli Basketbolcu Cenk Akyol bir röportajında çok ilginç bir şey söyledi ve adeta suratlarımıza tokat attı. “Okullarında Basketbol potalarının altını asfalt yapıp otopark olarak kullanan bir ülkede Avrupa ikinciliği kazanmamız çok büyük bir başarıydı.” Buna bir canlı örneği ben yaşadığım Çeşme’ den vereyim, Çeşme merkezde Ertan lisesi var oranın bahçesinde çocuklar basketbol oynamaya gittiğinde burası Okul aile birliğinin otoparkı burada oyun oynayamazsınız diyerek bahçeden dışarı çıkarılıyorlar. 
Ne yapmamız gerekiyor, 2020 Tokyo Olimpiyatlarından da hüsranla ayrılmamamız için ne yapmamız gerekiyor diye sorarsanız fikirlerimi sıralayayım. 

1- İlk iş olarak 2012 ve 2016 Olimpiyatları döneminde görevli olan ve başarısız olan bütün yöneticiler derhal görevden alınmalıdır. Buna Gençlik Spor Genel Müdürü de dahildir. Gerekirse bir olimpiyat dahi feda edilebilir. Gerçi hiçbir şey yapılmasa da 3 – 5 madalya alınır zaten.

2- Ülkemizde ki Spor Federasyonlarına Anayasamızda yazdığı şekliyle tam anlamıyla bağımsızlıkları verilmelidir. Kimse Spor Federasyonlarımızı Gençlik Spor Genel Müdürlüğünün arka bahçesi olarak görmemeli ve Federasyon Başkanlarını da maaşlı elemanları olarak düşünmemelidir. 

3- Muhakkak suretle Devlet teşviki ile Özel sektör amatör branşlara yönlendirilmeli ve bu branşlarda ki başarılı sporcularımıza sadece yaptıkları sporu düşünecekleri maddi imkan yaratılmalıdır.

4- Belki de en önemlisi ülke olarak Sporun futboldan ibaret olmadığının farkına varmalıyız. 

        
YORUM EKLE