• 14 Kasım 2015, Cumartesi 15:24
ZümrütYağmur

Zümrüt Yağmur

Gerçekten Atatürk'ün izindemisiniz?
Bir kaç gündür, 1828 yılında Rusya ve İran arasında Gülistan Anlaşması ile parçalanarak ikiye bölünmüş Azerbaycan'ın güneyinde protestolar devam ediyor.

Tebriz, Erdebil ve başka şehirlerin sokakları "haray-haray ben Türküm" haykıırşları ile dalgalanıyor. Aslında, Güney Azərbyacan şu anda bağımsızlık veya başka bir isteyinin davasını vermiyor,türkün haysiyyat ve gururunun fars aşağılanmasından korunmak uğruna idamı, ölümü, zindanı, işkenceyi göze alıp sokaklarda itiraz ediyor. Çünkü tv programında hakaret olunan genelde Türklerdi, "Türkler dişlerini tuvalet fırçası ile yıkar diye ağızlarından kötü koku geliyor" derken təkçə güneylilərdən söz gitmiyordu, onlar aşağılanmırdı. Duyup bildiğiniz gibi, Türklerin heysiyyatı aşağılanırdı.

Güney Azerbycan Türkleri hiçbir zaman Ankara'yı Bakü'den, Tebriz'den ayırmadı. Bu üzden onların en çok seslendirdiği slogan da budur. "Bakü, Tebriz, Ankara, farslar hara, türk hara".
Ama Ankara'dan ses yok.

Tebriz'in sokaklarında türkün aşağılanmasına itiraz edenler korkmadan bozqurd işareti gösterip fars yaramazlığının üstüne koşar, ama Türkiye'de Bozkurt işareti gösterenlerden ses çıkmıyor.

Kimse resmi Ankara'nın İran'a savaş açmasını da istemiyor, ama resmi devlet kanalında Türkleri ağır hakaret eden İran devletine Türkiye'nin Diş İşleri Bakanlığının nota vermesi İran'ın en azından bundan sonra Türklere karşı daha duyarlı davranmasına neden olabiliyordu.

Ve herkese bu mesajı vermiş olurdu.

Kimse türkü aşağılayıb hakaret edemez.

Türkiye bununla tüm Türklere kucak açmış, kendi boyutlarını büyütmüş olurdu.

Diyeceksiniz ki, Bakü da İran'a nota vermedi. Bunu bekleyen de yok zaten. Burda iktidarda olanların Azerbaycan, milli dava veya türkün aşağılanması gibi bir derdi yok ki ... Olmuş olsaydı, Azəbaycanın Quzeyini bu hale getirip diktatörlük ve rüşvet olayları ile dünyaya rezil etmezdi.

Azerbaycan yönetiminin ülkederdi olsaydı Karabağ'ı Ermenistan'a "hediye etmiş" Rusya'ya yarınıb onun yanında yer almazdı.

Türkiyədədəmi durum bu kadar kötü ... Tamam AKP- nin Orta Doğuya yönelik siyasetini anladık. AKP Orta Doğunu seçip, Türkleri değil ... Zaten böyle olmasaydı Türkiye'nin şehirlerinde Güney Azerbaycan Türkler sersefil olup mahv olmazdı.
Birkaç gün önce, Atatürk'ün mezarına yürüyüb ona, "yolundayız, izindəyikz Atam”diyenler, gerçekdenmi onun yolundasınız?

Yok, arkadaşlar. Atatürk "Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur" demişti.

Kimin dostusunuz? Boş sözlerle dost olmuyor, Atanın izinde olmak için türkün yanında ona gerçek dost olmak lazım.

Filistin'de, Suriye'deki olaylarına “insanlık dramı” söyleyip bunun üzerine kürsülerden insanlık dersi vererek insan olunmuyor.

Ya da MHP'nin "Türkçüyüm" demesine inanalammı?

Peki o zaman neden Güney Azerbaycan'da 40 milyonluk Türk'ün sesine ses vermiyorsunuz?

Tebriz'de Boşkurd işareti ile kalkan eller neden tek bırakılıp ?!

“Bakü- Tebriz-Ankara” diyen güneylilere ne Bakü'den, ne de Ankara'dan destek geldi.

Bakü de susuyor, Ankara da ...

Bakü korkuya yenik düştü.

Ankara laqeyidliyə ve ümmetçiliye ...

Tebriz fars yaramazlığı karşısında tek-tenha bırakıldı.

Ama Tebriz çok yenilse de, xeyanetlere uğrasa da her zaman dimdik ayakta olmuş.

Bakü'de, Ankara'daki Türkler kendi hayatlarını yaşasınlar.

Tebriz tek başına türkün heysiyyatını, onurunu korur zaten ..

200 yıldır fars şofinizminə yenik düşmediği gibi ...

Ama İranda türklerin aşağılanması bir gerçeyi üze çıkarmış oldu.

Bakü ve Ankara nelere ve kimlerese yenik düşmüş.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık