• 01 Kasım 2018, Perşembe 15:19
 Nihat Şahin

Nihat Şahin

İran ambargosuna hayır demek

Trump ile dünya jandarmalık görevini bir adım ileri götüren ABD, daha önce Obama hükümetinin yaptığı tüm anlaşmaları yok sayarak İran üzerinden dünyaya meydan okumaya devam ediyor.

İlk aşamada İran'ın dolar alımları, altın ve değerli metal ticareti, kömür ve sanayi ekipmanı yazılımı ticaretine yaptırımları devreye alan ABD, kasım ayı itibarı ile İran'dan petrol alan ülkelerin(örneğin Türkiye) ithalata son vermelerini istiyor. Aksi takdirde ithalat yapan ülkelerinde yaptırımlarla karşılaşacakları tehdidinde bulunuyor.

Öncelikle İran açısından bakarsak, işsizlik ve enflasyon çift hanede, dolar karşısında riyal eriyip gitmiş durumda, sağlıktan gündelik ihtiyaçlara kadar tüm alanlarda tedarik sıkıntısı hat safhada. Bir millete bu denli bir yaptırımın bu çağda kabul edilebilir bir tarafı asla yok. 

ABD ve İran'ın içinde bulunduğu durumun, siyasi çekişmenin, devletlerarası mücadelenin bedelini kesinlikle halklar ödememeli.

2015 tarihli nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklayan ABD, Obama hükümetinin imzaladığı protokolü hiçe sayarak birinci aşamalı yaptırımları başlatmakla kalmayıp, Birleşmiş Milletler güvenlik konseyi daimi üyeleri, Almanya ve Avrupa birliğini yaptırım tehdidi ile sindirip, protokolden vazgeçirmeye ve yaptırıma ortak etmeye çalışmaktadır.

Avrupa Birliğinin her ne kadar anlaşmayı sürdürme çabaları olsa da ABD baskısı şimdiden 15 yıldır İran'da üretim yapan Renault ortağı Nissan'a İran'dan çıkma kararı aldırmış durumda.

Türkiye için ise işler daha karmaşık. Komşumuz İran ile güçlü bir ticari bağımız var. İran-Türkiye ticari hacmi 10,7 milyar dolar. Türkiye'nin İran'dan 7.5 milyar dolarlık petrol-doğalgaz ağırlıklı ithalatı ve 3.2 milyar dolarlık başta altın, çelik ve otomotiv yan sanayi ürünleri olmak üzere ihracatı var. Türkiye İran'ın en çok ihracat yaptığı 4. ülke durumunda.

Türkiye bu noktada bağımsız bir irade sergileyebilir mi? Şirketlerimiz ABD baskısına direnç gösterebilir mi? Hükümetimiz, Suriye ve Irak'ta direk düşmanla hareket etme noktasında kararlı ve ısrarlı olan Trump yönetimine karşı direnebilir mi? Rahip Brunson davasının ardından Erk ABD'ye ambargo resti çekebilir mi?

Şimdilik bunları bilemiyoruz ancak Sayın Erdoğan ve Sayın Çavuşoğlu'nun açıklamaları ambargo karşısında ABD'ye tabi olunmama noktasında ümit verici.

Bağımsız ve Hür bir tavır ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu insanlık dışı yaptırımlara uymamalı, gerekirse bedel ödemeli ve ödetmelidir, Suriye ve Irak operasyonları devletimizin irade gösterdiğinde neleri başarabileceğini içeri ve dışarı ispatlamış durumdadır. 

Donald Trump denen yobaz adamın insanlık dışı uygulamalarının nereye kadar varabileceğini kestirmek mümkün değil ama daha ileri gideceği kesin. 

Coğrafyamızda emperyalist hiç bir uygulamanın yanında olmadan direnmeliyiz, direnirsek baş edebiliriz.

Suriye'de direndik. Kendi göbeğimizi kendimiz kestik, başardık. İdlib savaşına direndik ve başardık. 1 milyon insanın malı, canı, kanı heder olmadı.

Şimdi emperyalistler İran'a ve İran üzerinden tüm dünyaya gayri insani bir yaptırımı dikte etmekteler.

Buna da direnmeliyiz ve Türkiye Cumhuriyetinin bununla da baş edebileceğini göstermeliyiz..

Sevgiyle…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık