• 19 Nisan 2015, Pazar 20:52
MisafirKalem

Misafir Kalem

Post modern Züleyha Kıskacında Türklük ( Kutlu Kaan Dalkılıç )
Modern Züleyha'larin kıskacında Yusufça kalmak ve son çırpınışlarda 'olmaz bırak beni gideyim' demek kadar zorlanıyordum adalete karşı.İşte böyle günlerde modernliğin Züleyha olma halini özgürlükçü ideolojilerin sığındığı coğrafyalarda görmeye başladım.Bu milletin gömleğinin arkasından yırtmış bir halde asılan Gayrı Türk cephe 'soykırım' iftirasıyla züleyhalığını kanıtladı sonra.

Yüzyıldır oynanan ağır silahlı tuzaklardan geçip girdiğim mağarada liberal-federal ve plüralist doktrinler karşıladı beni.Doktrinlerle devrimcilik oynayacak arkadaşlarım vardı ve ben onlara itidal tavsiye ediyordum bir Ehli sünnet alışkanlığı üzere.Birisi Fransa tarafına baktı bir devrim aldı eline Türkçeye çevirdi aydınlanmış bir halde milletin üzerine olanca şiddetiyle fırlattı.Millet yine bir alışkanlık üzere aydınlanmış bu doktrinleri fıkıhçılara sordu. Fıkıh da yandı aydınlananlar da yandı.Şimdilerde nerede bir usül görsem, selefi çarpım tablosunda bir karanlık yanar millet çarpı iktidar kadar.Bıraktım bu hesapları artık bir millet ne kadar yanmak istiyorsa o kadar yanar.Rasyonalist Fransa kadar ampirik Anglosaksonlar kadar ya da Arapçı İhvan'ın gizlediği postmodern milliyetçilik kadar.

Sonra küresel sobaya elbirliğiyle birkaç halk kalıntısı attık ev soğuktu. Yanmadı deyyuslar herhalde ortadoğu'dan alınmışlar.Tam da diriliş çığlıkları gelirken sokaklardan ,elektrikler kesildi ,savcılar vuruldu zülfikarlı Türk bayrakları asıldı yüzyılın ortasında. Sakindik yine bir anadolu mahzunluğu alışkanlık üzere.

Kapıya dayanan gökyüzüydü. İsa geldi Sezar'la birlikte tüm laikliğiyle.Devletin işi devlette senin işin ahirette nidasıyla girdi içeri değiştirilen incilleriyle.Bizde hep beraber Kutlu Doğum'a gittik diyaneti dinledik biraz.Bu gemi hepimizin batarsak hep beraber batarız diyordu bir emevi alışkanlığı üzere yine siyasete dini bulaştırıyor vıcık vıcık biad kokuyordu tüm kurumlar avrupadan alındığı haliyle.Yanıma bağdaş kuran bir yüzde 50 : 'Dirilirken bizi hesaba katmıyor,kadrolardan bir bir temizliyor ama batarsak hepimiz batarız'ı çok iyi biliyorlar adamlar hatip' ne de olsa diyordu.

Bu kargaşada seçimler de yaklaşıyordu tüm hızıyla. Hdp yunanistan gibi umut olur mu bize diyen bir Marksist Türk solu selam verdi sokağın başından almadım.Kendi kendime dedim adam ne hale gelmiş kurumuş ilaçsızlıktan, besleyip büyüttüğü kürt etnofaşizanlığından kendisine ilaç bekliyor.Sonra köşebaşından Liberal plüralist genç bir çocuk çıktı hdp bakışıyla selam verdi onu da almadım.Bireysel özgürlük diyerek veri kimlikleri üzerinden kim konuşsa haz etmezdim.Bu ülke sivilleşecekse genel reformlarla sivilleşmeliydi.Ancak halka rağmen halk için diyenlerin diyalektiğine düşmemek lazımdı.Devlete rağmen devlet için dememek bizi jakobenlerden farklı kılardı.Biz Devletle birlikte Devlet için var olma mücadelesi vermedik mi her ihtilalde dedim sonra sustum.Aklıma geldi Dursun ağabey ve Fırat ,Onlara bakıpta bir parça sorumluluktan kaçan,hayatında kendi hayatından daha değerli bir şeyi olmayan en değersiz hayatlar da geldi aklıma yine sustum.Ne de olsa her ne zaman konuşsam 'ama onlar eskide kaldı yeni ne söylüyosunuz' diyordu şirin hanım.Binlerce yıldır kesintisiz söylenen bir şarkıya eski derken ,aslında felsefe bilmediğini fark ettim.Eski olabilmek için araya bir durak bir kesinti bir es girmesi lazımdı ki devamlı olan eskiyebilsin, yeni olan ortaya çıksın.Süreklilik arz eden,kesintisiz olarak devam eden nasıl eskirdi,elektrik akımı sürekli akarken ona sen eskidin yeni akım nerede diye kim diyebilirdi ?

En iyisi ben susayım, hem susuz kalan Turana susayım, hem bir Ehli sünnet alışkanlığı üzere susayım.


Kutlu Kaan Dalkılıç


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık