• 02 Şubat 2015, Pazartesi 15:47
MisafirKalem

Misafir Kalem

Bu gün Azerbaycan gençlerinin günüdür (Reşat Elizade)
Bugün Gençlik günüdür. Çoğu Azerbaycan gençliğinin geleceğinin parlak olduğunun, bugünkü gençlerin gelecek Azerbaycan devletinin daha da güçlenmesinde temel güç, faktör olabileceğini söylüyor. Düzdür. Azerbaycan'da vatansever, eğitimli, geniş potansiyele sahip, milletini, devletini, halkını seven, ülkesine bağlı olan gençlerimiz de var. Ama bunların sayısı düşündüğümüzden kat azdır. Azerbaycan'da geniş potansiyele sahip olan gençlerimizin hala yerinde addımladığının da görüyoruz. Bu gün Azerbaycan gelişmektedir, imar, yapılanma çalışmaları yapılıyor, yollar, parklar, meydanlar, köprüler salınır, spor kompleksleri inşa vb. Bunu takdir kabul edilebilir ve değerlendirilmelidir. Ama gençliğimizin de sorunlarını dikkatte tutmak, Azerbaycan'ın geleceği olan gençlerimizin sabahını da düşünmek lazım ve bu yönde çalışmalar yapılmalıdır. Bugün gençlerimizin çoğunluğu sorunlar burulğanında çabalayır. Dışa akım ilden-ile güçleniyor.

Gençlerimizi eğitmek, milli davaya hizmet etmeye səsləmək ve onları birilerinin kurbanı çevrilməkdən kurtarmak gerekir.

Ülke gençliğinin büyük çoğunluğu işsizlik sorunu ile karşı karşıyadır. Gençler aile kuramıyor. Genç neslin ülkeden toplu şekilde göç etmesi süreci gözlenir. Binlerce genç işsizlik nedeni ile ülkeyi terk etmek mecburiyeti karşısında kalıyor. Azerbaycan gençliği bugün normal eğitim alamıyor. Azerbaycan gençliği düşük tıbbi hizmet sonucu kendi sağlığı ile ilgili ciddi sorunlarla yüz yüze kaldı. Ülkede memur özbaşınalığı, hukuksuzluk gençliği manevi açıdan ızdıraba sürükler. Gençliğin üzerinde büyük bir baskı var.

Ülkede demokratik değişikliklerin hayata keçirirlməsini arzulayan, kendi becerilerine uygun olarak toplumda sosyal statü kazanmak isteyen gençler iktidarın repressiyalarına maruz kalıyor. Bugün Azerbaycan'da siyasi motiflerle yatanların çoğu gençlerdir. Bugün hapishanelerde on binlerce genç var. Tüm bunların sebebi ülkedeki sosyo-ekonomik durum, manevi ortamdır.

Üniversiteye giriş olanlar arasında% 90 gençler körü körüne yaşam tarzı sürüyor. Kahvehane, anlamsız qlamur yaşam vb.

Bu gün Azerbaycan gençliğinde gerçekler bundan ibarettir. Yani eğitim, sağlık, işsizlik, konut ve daha neler neler.
Ve gençler başlıyor kendi dünyalarını kurmaya. Faiz oranı ile, bir çoğu yanlış yol seçer. Sadece az bölümü çerçeveleri kırıyor. Günümüzde, Azerbaycan'da çok anlamsız ve tatsız gençlik oluşur. Buna da kaloritlər diyorlar.

Halihazırda ülkemizde Avrupa'ya entegrasyon süreci ve şöyle gençler modern düşünceli gençlerle fikir ayrılığına düşüyor, bu da gençliğin parçalanması demektir. Bu kendini şimdi göstermese de gelecekte mutlaka topluma, özellikle de toplumun en önemli parçası olan gençliğe kendi darbelerini gösterecek.

Biz halen anlamayız, daha doğrusu anlamak ama kabul etmek istemiyoruz ki, böyle yaşamak mümkün değil, bu mentalitetle olmaz. Milli manevi değerler, mentalitet insanlara mutsuzluk getirir, sivil içtenlik getiriyor.

Gençlerimiz arasında milli-manevi değerlerin tebliği ile ilgili farkındalık çalışmaları yapılmamaktadır. Geçtiğimiz yılın ilk dört ayı boyunca 4 mni aile dağılır. Bu resmi istatistiktir. Bu Azerbaycan gençliğinin felaketi demektir. Gençlerimizin çoğu eğitimden yayınır, günü internetklublarda, barlarda geçiyor. Aile, devlet, sosyal kontrolden çıkan gençlerimiz sonda suça el atıyor.

Tüm bunlar, hepsi bir yerde halkın səmimiyyətsizliyinə yol açıyor. Şimdi siz söyleyin bana, günün büyük bölümünü çayxanada, internet kafelerde geçiren gençlik iyidir, yoksa halkını düşünen ve bu yolda özgürlüğünü talep eden gençlik?

Haydar Aliyev söyledi: "Gelecek gençlerin omuzları üzerinde kurulmuştur". Bes H.Əliyev ilkelerine sadık kaldığını söyleyen bazı memurlarımız neden gençlerimize karşı biganedirler. Neden onlarla anayasanın ilkeleri ile davranmırlar. Bugün herhangi memurun aleyhine konuşan genç hapishanelere atılır. Bazı memurun ilgisinin kurbanına dönüşür. Bugün Azerbaycan'ın yurtdışında yaşayan ve eğitim alan gençleri kendilerini rahat, mutlu hissediyorlar. Onlar da herhangi Bakan, komite başkanı ya da milyonçunun oğludur. Dünyanən en prestijli üniversitelerinde Azerbaycan'ın memur çocukları eğitim alır, ayrıca orada işlerini kuruyorlar. Yurtdışında eğitim alan bir öğrenci gösterin ki, o imkansız ailenin evladıdır. Parmakla sayılabilecek böyle gençlerimiz varsa, onlar da kendi güçleri ve yetenekleri ile dışa yol sonucunda bulunmuştur. Memur yavruları ise halktan çalınan para hesabına yurtdışında kefdedir. Yerli ve yabancı basın bu konuda çok yazdı.

Böyle bir yaşam tarzı süren, işsiz, gününü kahvehanelerde, internetklublarda, sefil-sərgardan genclerimizle iftihar etmeye değer mi. Petrol ülkesi sayılan, dünyada sözünün geçtiği, bölgede lider devlete dönüştüğü iddia edilen Azerbaycan'ın gençliği de sağlam olmalıdır. Ne ki, bu böyle değil. Her gencin sorunu, tüm devletin sorunudur. Bugünün genci yarının ebeveyni sayılır. Böyle genclerimizle Azerbaycan'ın geleceğini sağlam temel üzerinde kurulamaz. Bugün gençliğimizi devlet kaygısı dikkati olmalıdır. Sabah o da devletinin hizmetinde dursun. Bir grup memur çocuğunun yurtdışında temtaraqlı yaşam sürmesi, eğitim alması tüm Azerbaycan gençliğinin geleceğinin parlak olmasına şamil edilmemelidir.

Reşat Elizade
Almatı'da faaliyet gösteren TURAN Azerbaycanlıları Kongresi Başkanı

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık