• 24 Ağustos 2015, Pazartesi 11:14
FardinBayandor

Fardin Bayandor

AKP’nin iktidara gelme anahtarı olan 'erken seçim'
Türkiye’nin şimdiki siyasi durumu çok karmaşıktır. Genelde halk hem barış hem de siyasi sorunların çözülmesini istiyor.

Ama siyasi sorunlar çozülmeden, barışa ulaşmak çok zordur. Böyle bir ortamda AKP’le HDP, kendi isteklerini açıkça ortaya koydukları için, yürüttükleri siyaset kitle tarafından(AKP’li veya HDP’li olup olmadıklarına bakmaksızın) anlaşılmaktadır. HDP, çeşitli yorumlara bakmayarak Türkiye demokrasi çerçevesinde belli bir seviyeye varmasına göre, Kürt kökenli vatandaşlar ve PKK terör örgütüyle ilgili belirli isteklerin ortaya koyulmasını, kendi hakkı olarak görmektedir. HDP aslında, demokratik sistemden yararlanıp ve Kürt kökenli vatandaşlarla PKK çıkarlarını karıştırarak, kendi açısından şuraya kadar başarılı bir oyun oynamıştır. Yani gerektiği zaman kürt vatandaşların hakları arkasında gizlenip PKK çıkarlarını savunmakla, iktidara baskı yapmayı iyi biliyor.

AKP ise 7 Haziran seçimler sonrası, resmi olarak kendi oy kaybettiğini kabul edip koalisyon hükümetin kurulmasına hazır olduğunu açıkça söylemiştir. Ama bu koalisyona hazırlığın, AKP’nin birinci partı olduğuna göre onun çıkarlarına yönelik belli bir çizgi içinde olması da normaldır. Bu iki partiden farklı olarak MHP ile CHP, siyasi sistemde kendi konumlarına dikkat etmeden, isteklerini en çok oy kazanan parti gibi ortaya koyduklarından dolayı, hem AKP’le koalisyona giden yolu engelleyip hem de ülkede toplumsal, siyasal ve iktisadi bir dengesizliğe neden oldular. MHP’le CHP’nin kendilerine mahsus bir dizi siyasi amaçları savunmaları, hiç şüphesiz bu iki partinin hakkıdır ama siyaset alanında amaçları değişilmez ve dokunulmaz değerler haline getirip sonra AKP’le koalisyon pazarlığına girmek, seçmenlerin gözünde bu iki parti pratikte bir şey yapamazlar sadece muhalefet konumunda eleştiriler söylerler şeklinde gözükmeye neden olmuştur.

Genelde bir toplumun dış güçler tarafından savaşlara maruz kalması, tüm insani ve maddi kayıplara rağmen içinde olan çeşitli sınıflar ve kesimlerin birleşmesine neden olur. Şimdi Türkiye, IŞİD ve PKK gibi terör örgütlerin saldırılarıyla karşılaştığı için, halk güçlü ve çeşitli kesimleri birleştiren bir iktidar aramaktadır ve AKP işbirliğiyle teröristlere karşı yapılan askeri operasyonlar, en azından halkın büyük kısmının bu isteğine uyum sağlamak gibi algılanmaktadır. Aslında AKP iktidarı, bu askeri operasiyonlarla devletin Leviathan yüzünü(Leviathan devletin sert yüzünü ifadeden bir terimdir ki ilk olarak Thomas Hobbes tarafındn kullanılmıştır ) göstererek terörle mücadele konusunda yeni bir meşruiyet kazandı. Eğer erken seçim olursa, bu yeni meşruiyet nedeniyle, 7 Hazıranda başka partilere oy veren AKP’lilerin büyük kısmının ve geri kalan üç parti( MHP, CHP ve HDP) eğilimli seçmenlerin belli bir kesiminin ülkede huzur olsun diye AKP’ye oy vermelerinin kanaatindeyiz.

Halkın yeniden AKP’ye dönüşünde, hem ülkede huzur isteği ve askerlerin şehit olma haberlerinin durdurulması hem de ekonomik sebepler var. Türkiye ekonomik bakımından kalkınma dönemini yaşadığı için yatırımcılar, fabrikacılar, esnaf, işçiler vb bu karmaşık durum nedeniyle oluşan ekonomik krizin ortadan kalkmasını istiyorlar. Aynı zamanda AKP’de kendini, başka partiler devlet kuramadıkları için halkı bu durumdan kurtarma konusunda başarılı göstermiştir. Karşı tarafta, MHPle CHP, terör sorunuyla ilgili önemli bir çözüm yolu göstermeden, sadece partiler arası çatışmaları ön plana çıkararak, AKP’nin yanlışlıklarını göstermek istiyorlar.

Başka bir deyişle, bu iki parti, milli menfaatler uğruna ve başka sorunları geçici olarak dondurup sadece terör sorununun çözülmesiyle ilişkin AKP’le koalisyon hükümeti kurma yerine hala ülkenin normal durumundaki siyasi çatışmalara devam etmektedirler. Eğer bu iki parti terör sorunuyla ilgili bir çözüm yolu ortaya koyarak AKP’ye yaklaşsaydılar, o zaman, AKP Koalisyonu redettiği takdirde ülkede yaşanan tüm sosyal ve siyasal sorunların sorumluluğunu kendi üzerine almış durumda kalırdı. Şimdiki durumda AKP kendini halka kurtarıcı gibi göstermektedir.

Eğer erken seçim sonrası tek başına iktidara gelip terör olaylarını durduramazsa, AKP’nin en büyük kaybı o zaman olacak, çünkü Türkiye’nin siyasi sisteminde hangi parti iktidarda olursa olsun terör sorununa çözüm yolu bulmak, en büyük siyasi mücadelesi olacaktır.

[email protected]
Facebook: Ayaz SürgünMAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık