• 10 Haziran 2017, Cumartesi 12:45
EmirŞenol

Emir Şenol

ZAMAN İSRAFI
 "Doğrulara saygı gösteremiyorsanız, eğrilere de göstermeyin ki; eğrilik mârifet sanılmasın."

Dünyada ki her saniyemizden,her anımızdan mesul olduğumuzu unutmamak. Zamanı en verimli kullanmak.Zaman israfında ise geri dönüşün olmadığı anlayışıyla,zamanı çok iyi değerlendirmek mecburiyetindeyiz.Etrafımıza şöyle bir bakalım.İsraf konularını saymakla bitiremeyiz.Hele ülkemizde son yıllar da israf aldı başını gidiyor.Bu noktalara geliş son yıllarda olmadı tabii ki.Bu günlere kadar getirenlerinde vebali olduğu kanaatindeyim.Konulara sadece zaman israfı yönünden bakarak değerlendirdim.

Bakınız FUTBOL alanında ki savurganlık:Futbol takımlarında sporcular hem spor yapıyor hem de gelir elde ediyorlar. Sahada ki diğer görevliler de gelir elde ediyorlar.Hem de işlerini yapıyorlar. Müsabaka süresince bu saydıklarım işlerini yapıyorlar belirlenen zaman içerisinde.İşler buraya kadar normal.Müsabakaları izleyenler saatler öncesinden bilet kuyruklarında bekliyorlar.Bedel ödüyorlar.Müsabaka süresince de iş yapanları (Futbolcuları ve görevlileri) seyrediyorlar.Bu arada bağırıyorlar, birbirlerine hakaret ediyorlar.Sahada ve dışarıda bazen de birbirleriyle kavga ediyorlar.Ya televizyon başında milyonlarca insanlar.Onlarında durumları aynı gibi.Bu konuda birilerinin harcadığı,birilerinin kazandığı paraların miktarlarını bileniniz var mıdır.Bu da yetmedi basılı ve görsel medya saatlerini günlerini bu konuya ayırıyorlar.Bu kadar heder olan zamanın hesabını yapabilen var mı ki acaba.Bu süre de ki emek gücüyle neler yapılabileceğinin hesabını yapanlar odumu.

Yılbaşı ikramiyesinde kazanılacak paraların alım gücü anlatılıyor.Kaç  tane araba,kaç tane ev alınabileceğinin hesapları mukayeseli anlatılıyor.Futbol seyredenlerin sayılarıyla emekleriyle ülke ve insanlarımız neler kaybettiğinin hesabını da isterseniz kendimiz yapabiliriz.Ey insan;Zaman sensin,sen iyi olursan zaman da iyidir.Eğer sen kötü isen zaman da kötüdür.

Televizyonlarda ki zaman ve ahlak israfı:Televizyonlardan konu açılmışken,Her kanalda bolca sergilenen DİZİLER. Villalarda yaşanan hayatlar.Birbirlerine saygısızca bağıran çağıran insanlar.Evlilik dışı ilişkilerin meşru gösterilmesi dayatmalı diziler.Yemek yarışmaları.Pop yarışmaları .Güya, kabiliyet yarışmaları.Gece yarılarına kadar süren ve daha sonra yetmezmiş gibi gündüzleri de sürdürülen evlendirme programları.Bu programlarda dilimizi,kültürümüzü katleden sunucular.Bunları seyretmek için televizyon başına kilitlenen insanlar ve harcadıkları zaman.Bu diziler,programlar yayınlandığı sürelerde kaybedilen maddi kayıplar.Zaman kaybı yanında ahlaki erozyon.Türk milleti çalışmayı başarmayı sever.Bir sıkıntısı var kendine öyle bir yönetici bulamıyor.

Kahvehanelerdeki zaman savurganlığı:Buralarda kaç kişi, kaç saat ne yaparak vakitlerini öldürüyorlar.Elde edilen nedir. Ömrün yarısı boşa harcanmakla tüketilir.Kalan yarısı da boşa harcadığına hayıflanmakla.Plansızlık sonucu çok emek ve zaman heba edilmektedir.

Makam çalışanları savurganlığı:Türkiye de sayıları kaçtır. Kaç saatlerini bekleyerek geçirirler.Boşa geçen saatler içerisinde neler üretebilir bu insanlarımız.Bir başka örneği hangi ülkede vardır.Türk insanının bu kadar israfa ihtiyacı mı vardır yoksa.Makamları bekleyen odacılar. Sadece makam sahibinin çayını getirmek için işe alınanlar. Rast gele işe alınan insanlarla ilgili bilgilerimiz var mıdır.Bilgisiz beceriksiz çalışanlar yüzünden kaybedilen zamanların hesabını yaptık mı.

Tatil savurganlığı:Türkiye de olan tatil günleri kadar hangi ülkede tatil vardır.Hafta da beş gün çalışılıyor iki gün tatil yapılıyor.Kar tatili.Sıcak tatili.Milli ve Dini günler ile ilgili araya sıkışan tatil günleri.Tatil çeşitliliği açısından her halde dünya birincisiyizdir.İlimde fende 35 ülke içerisinde 33. olduk onu biliyorum da. Tatillerde kaçıncı olduğumuzu tahminen söyledim.KPSS sınavları ve iptalleri. Üniversite sınavları ve kazanan öğrenci sayıları,boş yere sınava girenlerin sayıları.Dershanelerde geçirilen zamanlar.Buralarda ki maddi israf ayrı bir konu. En önemlisi bir daha geri getirilmeyecek ZAMAN israfı.

Zaman insanın sahip olduğu yegane sermayedir.Başarının ilk şartı da bu sermayeyi akıllıca kullanmasını bilmektir.Boş vakit denilen en kıymetli zaman parçalarını özen ile kullanmayı bilenler kazanır.Tarih örneklerle doludur. Disiplinli planlı çalışmak hedefe götürür,başarıyı artırır.

Eflatun şöyle diyor:”İlim tahsilinde çırada kullandığım yağ,bütün ömrümde içtiğim sudan daha fazladır”.Günde bir saatlik tasarruf ömre ömür katar.

Büyük bir zaman israfı da siyasilerimiz tarafından yapılıyor.Bir bir genel başkan mitingler düzenliyorlar ve insanları oralarda toplayıp zamanın boşa gitmesine sebep oluyorlar.Bence bütün hepsi gruplar halinde televizyonlara çıksalar ve karşılıklı fikirlerini anlatsalar,hem zaman hem de ekonomik kazançlarımızı varın sizler hesaplayınız.

“Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen milletler, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini, daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar”.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık