• 09 Mayıs 2018, Çarşamba 14:26
EmirŞenol

Emir Şenol

YÖNETİCİ BAŞARILI OLMAK ZORUNDA
 “Siyasetle ilgilenmeyen aydınları bekleyen kaçınılmaz sonuç;Cahiller tarafından yönetilmeye mahkum olmaktır”.

Nefsini yenememiş insanlar hep yanlış yaparlar.Bu konuda Kuranı Kerim de çok ayet vardır.

Sana gelen iyilik Allah‘tan, her kötülük ise nefsindendir”.Nisa-79

İnanıp nefsini ıslah edene korku ve üzüntü yoktur”.Enam-48

“İçerden bir kabul ve tasdik eden olmadıkça, bin söz söylesen de faydası olmaz. Mesela bir ağacın kökünden içten gelme bir nemlilik, canlılık olmasa, sen ona bin selin suyunu döksen, yine faydasızdır.Bütün alemi nur kaplamış olsa, gözde bir nur olmadıkça,hiçbir zaman o nuru göremez”.Mevlana

Her insan her konuyu çok iyi bilemez.Birşeyler yapmaya niyetlenirler fakat alanlarında ki konuları bilemeyebilirler.Herşeyi biliyor olsaydılar her konuda başarıya ulaşabilirlerdi.Bakınız çevrenize.Her iş adamının etrafında onu başarıya götürecek onlarca kişi var.

Siyaset veya politika, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Siyaset bilimi, politika bilimi ya da politoloji, siyasi teorileri ve siyasi teorilerin pratiklerini inceleyen, siyasi sistemler ve siyasi davranışlar alanıyla ilgilenen bir sosyal bilim alanıdır.

Siyaset bilimi geçmişte dar anlamda devlet ve iktidar kavramları üzerine araştırmalar yapmaktayken, günümüzde siyasi kararların tahlili, sosyal grupların karar ve etki ilişkilerindeki rolü, siyasi katılma, sosyal yapı ve iktidar ilişkisi, siyasi değişme ve gelişme gibi konuları da incelemektedir.

Siyaset hedef belirleyerek,takım ve ekip kurularak hedefe varılacak bir bilimdir.Siyaset bir gönül işidir.Bu belirlenen şartları yerine getiren kişiler başarıya ulaşırlar.Siyasetçilerin ise mutlaka alanlarında bilgili insanlarla çalışmaları da kaçınılmazdır.Her siyasetçi devlet yönetecek.İnsan yönetme sanatı olan siyaset bir takım ilimleri bilmek yada bilenlerden oluşan bir ekip kurmayla başarıya ulaşır.Siyasetçinin hedefi varsa,bilgili takımı varsa,heyecanı varsa mutlaka başarıyı yakalar.

Devlet veya millet,sloganlarla yönetilemeyeceğine göre.Akıl ve bilim gerekir.Plan prgram gerekir.Siyasetçiler milletin kaderinde büyük rol oynarlar.Denildiği gibi siyaset insan yönetme sanatı ise,insan çok iyi tanınmalıdır.İnsan ve şartları bilinebilmesi için de mutlaka bilime müracaat gerekir.Aksi ise sonuçsuzdur.Sadece küçük hesapları,nefsinin isteklerini yerine getirmek isteyenler ise bu tanımların dışında kalırlar.Onlara da siyasetçi denilmez.

Siyasetçileri bekleyen çok büyük sorumluluklar vardır.Çok büyük sorumluluklar ise oturarak yerine getirilemez.Ülkemizde siyaset geçim kapısı halini aldığında, kötü örneklerle doludur.İnsanın nefsi de kolayına kaçar ve küçük çıkarları için oluşan guruplar meydana getiri.O sebeptendir ki köklü bir siyasi yapı kurulamaz. Ülke ve insanlar günübirlik menfaatlere cevap verilerek yapılır.O yüzden ülkemiz de ki siyasi yapı kötü örneklerle doludur diyoruz.

Dünyayı gözlemleyecek olursak bizim altından kalkamayacağımız bir siyasi yapıyı görürüz.O sepebten herkes siyasetle uğraşmaz.İlimle uğraşan kişilerde para yoktur.Para olan kişilerin ise ilimle uğraşacak vakitleri yoktur.Ülkemiz de ise siyasetle uğraşanların ekseriyeti ilmi siyasetten uzaktırlar.Sonucuda ortadadır.

Devleti ve milleti yönetme yarışı başlamıştır.24 Haziran 20118.Devleti yönetecek kişiler donanımlı olmalı ki insanları huzurlu mutlu yaşatabilsinler. Milletlerin tarihi çok uzundur,o sebepten vizyonlu olmalıdır yöneticiliğe talip olanlar.Çünkü geleceğe hazırlamalıdır insanlarını.Ülkemiz çok uzun zamandır proje yöneticiler tarafından idare edilmektedir.Nato bu konuda amacının dışında bir kuruluş durumundadır.Dışmihraklar tesbit edilsede içeride ki işbirlikçiler sürekli değişmekte ve izlerini bulmak zorlaşmaktadır.Tesbit edilirken,işbirlikçinin ömrü yetmemekte,sahaya da birkaç tanesi sürülmektedir.

Türk milletine düşen önemli bir görev de hem vatanı devleti korumak,hem de insanlarının mutlu şekilde yönetilmelerini sağlamak.Demokrasi gereği sandığa gidip görevini akıllıca yapmak mecburiyetindedir.

TÜRK;Düşün,Çalış,Güven.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık