• 23 Mayıs 2016, Pazartesi 22:15
EmirŞenol

Emir Şenol

Yazmak Sorumluluk Gerektirir
 Saygı değer gazeteci büyüğüm Mehmet bey;Seneler önce gazetesinde yazmamı isteyince çok heyecanlandım.Aynı oranda da çok korktum.Yazdıklarımı birileri okur da yanlış uygularsa.Ya da okuduklarıyla yanlışa gitmesinde payım olacaksa ben bu vebalden nasıl kurtulurum diye çok düşündüm.

İlk yazım sohbet notları olarak yayınlandı.

Sonra ki yazılarımı yazarken de çok okumaya ve araştırmaya başladım.Çünkü atalar sözüdür;“Kalem kılıçtan keskindir”.Şekli değil eylemi çok önemli kalemin. Bu atasözü;”Yazı gücünün,bilginin,düşünce gücünün,kaba kuvvetten daha ezici bir güç olduğunu vurgular.İdari makamlarda bulunan kişiler,emirlerini yazarlar,bu emirlerin sonuçları çok ağır sonuçlar olabilir,uygulanması zor alabilir,ancak kılıçla bile halledilmeyecek bu işler emirlerin uygulanmasıyla gerçekleşir”.

Kalemi bir şekilde eline geçiren sorumluluk almıştır.Vebal almaya başlamıştır. Böyle bir sorumluluk üstlenen kişiler her hadiseyi bin kere tartıp,bir kere yazmalıdır.Bin düşün bir konuş demiş atalarım.Bu kalem ehli kiralık ve satılık değilse.Ya da bir yerlerin emir eri ile algıcı değilse.

Belkide mesleğimin verdiği bir kalıptır.Bilgilendirmeye yönelik yazmaya karar verdim.Bilgilerin doğru olup olmadığını araştırmaya.Daha çok okumaya başladım.Halimden memnunum.Çünkü Peygamberimize gelen ilk emir OKU olmuştur.Hiç merak edip bu OKU emrine uyan kaç kişiyiz diye araştıranımız oldumu.Yüzda doksan dokuzu Müslüman olan ülkede.OKU emrine kaç Müslüman uyuyor.Lütfen kendimizden başlayalım ankete.

Ülkemin insanı okuma yerine dinlemeyi tercih etmektedir.Tercihini yanlış kullandığındandır ki üzerinde kara bulutların dolaştığını bile göremiyor.Çocuk cinayetleri.Cocuk tacizleri.Hırsızlıklar.Yalancılık.İftiracılık.

Dinledikleriyle ahkam kesenler.Birkaç kere Kuranı Kerimi okuyarak bu etkinliğe katılmaya ne dersiniz.Din sosyal hayat Nizamıdır.Hayatımıza şekil vereceksek okumalıyız.

Ne güzel söylemiş Mehmet AKİF ERSOY:

“Ya okur geçeriz bir ölünün toprağına,Ya açar bakarız nazm-ı celilin yaprağına.

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin,Ne teze mezara okunmak,ne fal bakmak için.

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin,Ne duvarlara asılmak,ne el sürülmemek için.

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin,Ne tezhip,ne sülüs,ne hat yazmak için.

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin,Ne tapınak,ne nutuk,ne vaaz dini için.

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin,Ne meslek kaygıları ne kariyer hesapları için.

inmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin,Ne erkeği yüceltmek,ne kadını aşağılamak için.Ne Araba paye vermek,ne Acemi hor görmek için”

Her konuda yazabilmek için,her konuyu çok iyi bilmelisiniz.Bu da mümkün değil.Dayanaksız,belgesiz,bilgisiz yazmak;kalemi kılıç gibi kullanmaktır.Kaba kuvvete meyletmişsinizdir.

Türk Milleti bütünüyle kendi kurtuluşunun okumakta olduğunu öğrenip uygulayana kadar meydan boştur.Eğitim öğretim alanının her kademesinde görev yapan her görevliye düşen bir görev okumalı.Okumayı tavsiye etmelisiniz.

Türkçe okuyup,Türkçe düşünüp,Türkçe konuşacağımız günlere selam olsun.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık