• 14 Temmuz 2016, Perşembe 18:36
EmirŞenol

Emir Şenol

Yaratılmışların En Şereflisi İnsan

 “Cehalet bilgi eksikliği değil.Cehalet anlayış ve empati eksikliğidir”.H.KARABAŞ

Toplum ekseninden kaydı yada kaydırıldı.Herkes orijinal insan olabilme değerlerini kaybetmeye başladı.Bilmiyorum ama belki de planlı bir oyunun sonucu oldu bütün bunlar.Belki de herkesin kendi kaderini çizmenin sonucu ortaya bu manzara çıktı.Her birmiz anlayalım ibret alalım diye.

Yaratılmışların en güzeli en özeli olan insan neden bu hale getiriliyor. Değerlerinden uzaklaştırılıyor.Bütün canlalırın insana hizmette yarıştığı bir dünyada,insanlar neden birbirlerinden bir çok değerleri almak için çabalıyor. Herkes kendi özeli için herkesin özeline girerek akıl dışı davranışlarda bulunabiliyor.Sözler sarf edebiliyor.Hak hukuklarını gasp edebiliyor.Adalet yok sayılarak gücü elinde bulunduranlar,güçsüzlar haklı da olsa da hakları yok sayılabiliyor.

Yaradılışta var olan nizama göre kanun çıkarmadıkları yetmezmiş gibi bir başkasının hakkını yok sayabilmek marifet sayılabiliyor.İnsan fıtratı diye ahkam kesilirken,insanın yaradılış hikmeti akıllara bile gelmiyor.Ülkemizin bu hale gelmesinin sebebi sadece yetkililer veya adaletsiz güç sahipleri mi.Kesinlikle sadece onlar değil.Kendimizi sütten çıkmış ak kaşık zannetmeyelim.Suçun büyük bir kısmının kendimizde olduğunu unutmayalım.Ehliyetsizleri biz seçiyoruz.Bizim seçtiklerimiz de ehliyetsiz denilenleri  iş başına getiriyorlar.

“Kötüler kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar”.Tolstoy

Küçücük çıkarlara insanlık perişan hale getiriliyor.İki yüzlü riyakar bireylerin oluşturduğu toplumdan kimse bir şey beklemesin.Bencillik ve ahlaksızlığın kılcal damarlara kadar işlediği bir insandan toplum fayda beklemesin.Onarımı imkansız olmayan bir hastalık musallat oldu insanlığa.Kurtuluşu da kendimizde.

İnsanların ve dolayısıyla toplumun kaybettiği değerlere tekrar kavuşabilmesi için herkes üzerine düşeni yapmalıdır;Ya hayır söyle,ya sus.Tercih senin.

Saygı.

Güzel Ahlak.

Büyüğe saygı.

Kaybedilen en önemli değerlerimizdir.

“Cahil insan her sözünde kendini aklar.Alim insan her sözünde kendini yoklar”.

Uzaklaşmamız gerekenler de.

Yalancılık.

Bencillik.

Dedikodu.

Riyakarlık.

İftira.

İsraf.

Cimrilik.

Bu kelimelerin anlamları öğrenilmeli ve gelecek nesillere aktarılmalı.Hayata geçirilmeleri gerekir.Yoksa uçurumun kenarındayız.Ah keşke dememek için;Unutmayın,az bilenlerin ve yalancıların  sesi hep fazla çıkar.Çevremize ve kendimize bir bakalım.

“Okuyan okuduğunu anlamıyor.

Dinleyen dinlediğini anlamıyor.

Geriye ne kalıyor.

Hafızın sesi güzem mi”. Ali ŞERİATİ


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık