• 01 Ocak 2016, Cuma 22:01
EmirŞenol

Emir Şenol

Vicdan Terazisini Doğru Kullanmak
 Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Doğrusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor.Şüphesiz ki Allah hakkıyla işitendir,hakkıyla görendir.”Nisa/58
Vicdan Tartı aletimiz,hadiseler karşısında ibresini doğru göstermez ise sonuçları çok ağır olur.Hadiselerin doğru değerlendirilmesi için ehil olunması ve vicdan terazisinde iyi tartılması gerekir.
“Yarım doktor candan,yarım imam dinden eder”.Atalar sözü ne kadar yerinde güzel bir sözdür.Önemli konularda yarım yamalak bilgilerle ahkam kesmenin bedelinin/sonucunun ağır olduğunu ifade eden bir atasözü.Bir iş,uzmanına yaptırılmaz da taklitçilere yaptırılırsa,istenilen gibi değil,ters bir sonuç verir. Nitekim hekim dururken,hekimlik taslayan birinin tedavisine başvurulması, insanın hayatına mal olabilir.Bilgisiz din adamı da dine aykırı düşünceler aşılayabilir.Hayatımızın bütün kesitlerinde sözün doğruluğu test edilebilir.Sonra eyleme geçilebilir.
Yapacağımız göreve kendimizi hazırlamadan çıkarsak,sıkıntılarını zararını hem kendimiz hem de çevremizdeki ilgililer çeker.Kısa vade de anlaşılmasa da bu zarar uzun vade de çok derin yaralar açabilir insanlarda.İlgilendiğimiz alanlarda kendimizi çok iyi yetiştirmeden,o konularda ahkam kesmemeliyiz.Oluşturulan algılara kapılmamalıyız.
Ehil olmalıyız; Bir işte yetkili,erbap olunmalıdır.Ehil olunmakla kalınmamalı,her işin ehline bırakılmasında azami gayret gösterilmelidir.Alanlarında ehil olanlara da görev verebilme becerisini göstermeliyiz.Vicdan terazisi doğru kullanıldığı zaman,kul hakkı yememizi de engeller.
”Rabbinizden,size indirilene uyun ve O'ndan başka dostlara uymayın.Ne kadar da az öğüt alıyorsunuz”Araf/3
O sebeptendir ki bizi yaratan Allah,Peygamberimize OKU emrini göndermiştir. Yine dinimiz işi ehline veriniz tavsiyesinde de bulunmuştur.İnsanlar arasında adaletle hükmetmemiz emredilmiştir.
Bütün meseleleri donanımlı vicdan terazisinde tartmadan harekete geçmek hem kendimize,hem de çevremize büyük zararlar verebilir.Tamiri mümkün olmayan yaralar açabilir.
Her zaman çoğunluğun savunuyor göründüğü konular doğru olur mu.Ya da vicdan terazisinde tartmadan akıntıya kapılmak doğru mudur.
Bir kere hastaneye gitmekle doktor olunmaz.
Bir kere camiyi gitmekle de hoca/din adamı olunmaz.
Sandığa gidip oy kullanmakla da siyasetçi olunmaz.
Bunlar bir süreç meselesidir.Bu süreç alınacak kaliteli alan eğitimiyle gelişebilir. Seçilecek alan ne ise o konuda biraz olsun bilgisi olmayanların verecekleri karar herkesi ilgilendirir.Herkesi ilgilendiren kararlar da,karar alıcıya vicdani sorumluluklar verir/vermelidir.
Eğitim düzeyi düşük toplumlardaki yaşayışı ve inancı değerlendirdiğimizde her şeyi net görebiliriz.
Bakınız Ortadoğu da ki insanlık dramına.Senelerdir süren;Savaş, kan, gözyaşı. Oysa ki yeraltı ve yer üstü zenginlikleri bu coğrafyada.Huzur ve mutluluğun esamesi okunmayan coğrafya da buralar.Dini noktadan bakarsanız da en son din,en mükemmel din bu coğrafya insanlarının nüfus cüzdanlarında yazılı.
Bence bütün sıkıntının sorumlusu kendimiziz.Cehaletimiz de ısrar.İnadımız da ısrar.Kendi eğitimimizi tamamlamadan sürekli birilerini düzeltmeye çalışmak. Sürekli birilerini suçlamak.Bir an olsun kendimize çeki düzen vermek ve yetkili/bilgili olduğumuz konularda fikir yürütmek aklımıza gelmiyor.
Topluma şirin gözükmek için mi.Doğruyu hakkı konuşmak için mi yaşamalıyız. Yanlış olan,nefislere hoş gelebilir.Önemli olan doğruları savunmak.Dik başlı olmak değil,Dik durabilmektir aslolan.Yaradılışımızın gayeside budur zaten.
Ata sözlerimizde belirtildiği gibi;”Doğru sallanır yıkılmaz”.”Doğru söyleyen dokuz köyden kovulur”.
2016 yılı Türk Milletinin uyanış,diriliş kendine dönüş yılı olmasını dilerim

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık