• 17 Nisan 2017, Pazartesi 14:56
EmirŞenol

Emir Şenol

Türkiye geleceğinin planını yapmalı

“Eğer ırmakta su kalmamışsa,bu kanalın değil,kaynağın suçudur”.St Jerome

Geleceği doğru şekillendirmek için geçmişi doğru bilmeliyiz.Geçmişinden ders alamayan toplumlar iyi bir gelecek kuramaz.Birey olarak donanımlı olursak milletimize faydalı olabiliriz.Eğitimli bireyler eğitimli toplumları,eğitimli toplumlarda geleceğin kaliteli gençliğini yetiştirir.Bu meseleyi halletmek çok kolaydır.Sadece isteyip adım atmamız gerekir.Suya atılan taşın oluşturduğu halkaları hatırlayalım.

Her bir konuda birilerinden medet ummayı bırakalım.Her olumsuzluktan birilerini suçlayarak kurtulmaya çalışmayalım.Bu tür davranışlar cehaletin göstergesidir.Birbirimize karşı her alanda saygımızı koruyalım.Bardağın dolu tarafına bakmayı öğrenelim.

Eğer bir nesil cehaletin mutluluk olduğunu sanarak yetişirse,bir sonra ki nesil cehaletini bile fark edemeyecektir.Çünkü bilginin ne olduğunu bilmeyecektir”. Ursula K.Le Gun

Devletlerin ve milletlerin geleceği gençliğin iyi yetiştirilmesi ile mümkündür. Gençlik iyi yetiştirilmelidir derken,ülke şartları ve insanların ihtiyaçlarının tesbitleri doğru yapılmalıdır.Ülkemizde 193 tane üniversite olmasına rağmen alanlar ihtiyaçlara göre mi planlanlanmaktadır.Eğer planlama yapılmadıysa acilen üniversiteler ve fakülteler,yüksek okullar ülke ihtiyaçları ölçü alınarak tekrar gözden geçirilmelidir.Gençlik iş olsun diye okullara gönderilmemeli. Sonucu olmayan okul hayatları ile aileler külfetten kurtarılmalı.Gençlik de diplomalı işsiz olarak hayata yenik düşmemelidir.

Üniversitelerin kaliteleri artırılmalı.İyi vasıflı insanlar yetiştirilmelidir.İyi vasıflı insanlarla makamlar milletine hizmet eder hale getirlmelidir.Tarım ülkesi isek o şartlara uygun bölümler açılmalı.Sanayi ülkesi isek de o alanın ihtiyacı olan bölümleri açmalıyız.Bu vurdum duymazlıktan kurtulup acil çözüm olarak Ülkenin kalkınması için planlar programlar hayata geçirilmelidir.

Anadolunun her şehrinde açılan üniversitelerin çevrelerini biraz zaman ayırıp gezelim ve inceleyilim.Bir kere üniversitelerde ki fakülte ve yüksek okullar bir planlama ile açılmadığı acı gerçek.Bölümler ne bulundukları illerin ihtiyaçları göz önüne alınadar açılmıştır.Ne de Ülkenin menfaatlerine yöneliktir.Sonuçta bir çok okumuş işsizler ordusu.Atıl emek gücü.Özgüvensiz bir gelecek.

İhtiyaca göre okullar açılırken.Yine ihtiyaca göre iş yerleri açılmalıdır. Mahallemizde ki berber,küçük bakkal veya market.Her bir alan olumlu veya olumsuzluklarıyla yeniden planlanmalıdır. Kahvehaneleri bir kere daha gözden geçirebilmeliyiz.İnsanları o mekanlardan dışarıya çıkarmanın yollarını bulmalıyız.Dev alış veriş merkezlerinin durumları yeniden planlanmalı.Hiç bir şey bilmiyorsak gelişmiş ülkelere bir göz atmalıyız.Mahalli idareler de kendine çeki düzen vermelidir.Seçimlerden hemen sonra bütün şehirleri beton şantiyeleri ile yaşanmaz hale geitirmekten kurtarmalıyız.Vizyonu olan insanlar olursak, vizyonlu kişileri yönetimlere getiririz.Bu konuda atacağımız her adım hem bizleri hem de gelecek nesillerimizi ilgilendermektedir.

Mahalli yöneticilerimiz çocuk sevgisini insanlarımıza anlatmalı ve yaşatmalıdır. Çocuklarımızın hoşça ve dolu dolu zaman geçirmeleri için parklar ve meyve bahçeleri oluşturmalılar.Sofrasında yediğinin dalında görebilmeli.Ülkemizde yetişen ürünleri tanımalı.Hani bir zamanlar YERLİ MALLAR HAFTASI kutlanırdı ya okullarımızda.Çevremizin temizliği ve korunması için deİMECE kültürümüz vardı bir zamanlar.Çocuklarımıza öğretmek çok mu zordur.Birbirimize saygı ve sevgi tohumları serpiştirmek için.

Ömrüm yettiğince bu konularda fikirlerimi sizlerle paylaşacağım.Cehalet ile mücadele birinci meselemiz olana kadar devam.Çünkü cehalet ihaneti getirir. İhanet ise çok çeşitlidir.Cehalet ile mücadele için de okumak ilk ve tek adımdır.Ne zaman ki evlerimizde onlarca kitap bulunduruyoruz.Ne zaman ki konuşmak yerine okumayı tercih ediyoruz.O zaman kurtuluş meşalesinin fitilini ateşlemiş oluyoruz demektir.Gerisi laftır.

Günümüzü boş işlerle meşgul etmekten kurtarıp,geleceğimiz için bir tuğla,biraz harç olmayı hayal etmeliyiz.Hayallerimiz varsa geleceğimiz doğru ve güzel yapılanır.Bırakalım günlük dedikodu ve zararlı meşgaleler ile uğraşmaktan.

Peygamberimiz;”iki günü eşit geçen aldanmıştır.” diye buyurmuştur.Bu hadisi şerifi herkes kalbindeki muhabbetin doğrultusunda anlamaktadır.  Peygamberimiz;” Ya inandığınız gibi yaşarsınız veya yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız.“ buyurmuşlardır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık