• 01 Ağustos 2015, Cumartesi 23:40
EmirŞenol

Emir Şenol

Sürekli Oku, Sadece Oku
Allah’ın adı ile OKU.Her kim olursan ol oku.Her ne konuşacaksan önce oku.Her ne hedef peşinde koşacaksan oku.Hangi meslek sahibi olmak istiyorsan oku.Konuşmayı çok seviyorsan,konuşacağın konuda oku.Alnın ak gezmek istiyorsan oku.Sözlerinin seni esir etmesini istemiyorsan oku.

Toplumda değer bulmak istiyorsan oku.Güzel bir aile mutluluğu için oku.Mutlu bir evlilik için oku.Geleceğine sağlam nesiller yetiştirmek istiyorsan oku.

Her konuda işi ehline vermek istiyorsan oku.Ülken için,belden için,kendin için oku.Sağlam dost kazanmak istiyorsan oku.

Dedikodudan kurtulmak istiyorsan oku.Gıybet etmemek istiyorsan oku.İftira atmamak istiyorsan oku.Hakkaniyeti bulmak için oku.

Tarihini kökenini bilmek istiyorsan oku.Boş zamanını değerlendirmek için değil de,Boş adam olmamak istiyorsan oku. Bu dediklerimi anlamak istiyorsan da oku.

Okumayan araştırmayan toplum olmamızı istedikleri için hayatımız türlü tuzaklarla dolduruldu.İntirnet ihtiyaç sahiplerinin dışında kullanıldığı için mankurtlaştırılma aracı olarak servis edildi.Sosyal medya ha keza.Okumadan görsel sloganların peşinde koşturuluyoruz.Sözlerimiz ile davranışlarımız birbirinden farklı.Çünkü okuyup,anlayıp,ruhumuzla hissetmeden sloganların peşinde gidiyoruz.Bu gidişte hiç hayra alamet değil.Ben hatırlatıyorum.

Sosyal medya o kadar çarpık fikirlerle dolu ki anlaşılır gibi değil.Yanlış yöneticileri seçiyoruz,onların atadığı yanlış yöneticilere kızıyoruz.Vatanımız için milletimiz için zararlı faaliyetlerde bulunanlarla beraber oluyoruz,sonra da vatan ve millet sevgisinden bahsediyoruz.

Kendimizin yapması gereken her konuyu bir başkasının yapmasını istiyoruz.Sürekli birilerini göreve davet ediyoruz.Kahve köşelerinde devlet kurup,hükümet yıkıyoruz.Kendimiz zamanı israf ediyoruz,başkasının israfını dilimize doluyoruz.Allahın emri Oku sözünü kendimizin hayata geçirmesi yerine,ehil olmayanları dinleyerek yön bulmaya çalışıyoruz.Birilerine allah için tavsiyelerde bulunurken,kendimiz kullara şirin gözükmeye çalışıyoruz.

Bu tür örneklerle dolu hayatımız.Ülkemizde kitap yazılmadığını,satılmadığını söylüyoruz da,evimize bir kitap bile almıyoruz.Binlerce liralara ev eşyası ve süs eşyası alıyoruz da kitaba birkaç lira verip okumayı akıl edemiyoruz. Televizyonlarda esir edici programlara ise ciddi bir tepki göstermiyoruz.

Ah bir okuyabilsek.En azından düşmanlarımız kadar okusak.Rakiplerimiz kadar okusak.Ya da sadece okusak.Boş işlere ayırdığımız kadar bile değil.Boş işlere ayırdığımız vaktin on da biri kadar okusak bile yeter.

Ne kadar çok seviyoruz dayanaksız,bilgisiz olmamıza rağmen birilerine akıl vermeyi.Birilerinin aklıyla yaşamayı.Herkes her konuda uzmanlaşmış.Kahve kültürüyle bilir kişi olmuş.Hele din/İlahiyat alanı bir çok ulama ile dolu.Çoğu da hem tahsil olarak hem de ilahiyat tahsili olarak daha işin başına bile gelmemiş.

Herkes dini biliyor ise bu kadar ahlaksızlık neden revaçta. Hırsızlık. Rüşvet. Torpil.Tecavüz.Bu ahlaksızlıkları kimler yapıyor.% 99 Müslüman olan ülkede cezaevleri hangi suçlularla dolu.Lütfen ya düşünün ya da araştırın.

Bir diğer konu da siyaset.Siyasi partilerin hiç birisinin tüzüğünü ve programını bilmeyiz.Buna karşılık her siyasi yetkiliye akıl verme derecesinde sağda solda ahkam keseriz.Ya da birilerinin aklı ile birilerine ayar vermeye kalkışırız.Her konuda bu davranışlarımız abesle iştigal etmektir.Ya takım tutar gibi parti tutarız.Ya da bilgisiz ve ilgisiz olmamıza rağmen herkese akıl veririz.

Okumamız için kendimize göre sebepleri sayabilir de uygularsak başarıyı yakalamış oluruz.

“Kitap bilim adamlarının gül bahçesidir İyi bir kitap iyi bir dost gibidir”. Jonh LAİRD

Kitaplardan yoksun olan ülkeler, adaletin yararlarından da yoksun olur.”Namık KEMAL

“Güneş dünyayı, kitap insanları aydınlatır”.”Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür”.”Alim unutmuş, kalem unutmamış”. M.Kemal ATATÜRK

İlim Çin de bile olsa gidin arayınız.Allah’ın insanlara ilk emri OKU’dur. Hz MUHAMMED

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık