• 03 Eylül 2015, Perşembe 10:47
EmirŞenol

Emir Şenol

Statüko ve Muhafazakarlık

Dostlar sizlerle bir konuyu paylaşmak istiyorum.Kendi pozisyonumuzu. Vatandaşlık konumumuzu. Bir kaç soru ile konuyu sorgulamak istiyorum.

Siyasi iktidarı eline geçirip de toplumun geneli için çalışanları gördünüz mü.Her zaman gücü eline geçiren kendini yakın çevresini taraftarlarını,yandaşlarını korur gözetir ve güçlendirir.Senelerdir farklı bir davranış sergileyen oldu mu.Fikriniz ne olursa olsun.Siyaseten desteklediğiniz  takım hangisi olursa olsun.Lütfen samimi olarak düşünün.Ben sizinle aynı taraftayım.

Siyasette yakın akrabası işbaşına gelenler de kendilerine  göre düşünsünler. Gerçi onlar bu konularla hiç ilgilenmezler.Çünkü bir zamanlar kazandıklarıyla meşgullerdir.Ya işleri başlarından aşkın ya da huzuru kalp ile yaşıyorlardır.Siz hiç siyaseten makam sahibi olanların halkın içinde dolaştıklarını gördünüz mü. Normal evlerde oturduklarını gördünüz mü.Daha sonra siyasetten çekildikten sonra aynı bizler gibi vatandaşların geneli gibi yaşadıklarını gördünüz mü.Siyasi gücü eline geçiren her zaman haklı olmuştur.Her zaman doğru olmuştur.Zaten tersi  olduğunu düşünüyor olsalar böyle davranmazlardı sanırım.

İçinde bulunduğumuz durumu şuna benzetebiliriz. Sahada iki takım oyuncuları maç yapıyorlar.Bu maç süresince;Para kazanıyorlar.Spor yapıyorlar.Pek ala sahada ki ve televizyon başındaki seyirciler niçin birbirleriyle ölesiye dalaşıyorlar.Onların çıkarları nedir.Para kazanmıyorlar,sporda yapmıyorlar. Kazanmadıkları halde birbirleriyle niçin kavga ediyorlar.Yoksa bir yerlerden birileri böyle olmasını mı istiyor.Daha da çok ayrıntıya girmeye gerek yok.

Statüko;Mevcut durum,eskiden beri içinde bulunulan, değişmesi beklenmeyen ve istenmeyen durum.

Muhafazakar;Sahip olduğu değerleri muhafaza eden kişiler.Kavramsal açıdan sağ görüş sahibi, politik görüşü üzerinde dini motiflerin etkisinin hissedildiği, liberalizmle aşırı dindarlık arasında yer alan kişiler için yapılan tanımlamadır.

Sizler bu siyasi ve atanmış güç sahiplerinden hangisisiniz.Güç sahibi makamındaysanız siz statükoyu değiştirmek için ne yaptınız.Hangi kötü durumdan çıkıp yeni doğru güzel durum içine girmek için mücadele ettiniz.Eğer ERK makamında oturmuyor seyirci konumundaysanız ne diye bağırıp çağırıyorsunuz.Elinize maddi manevi bir şey geçmeyecek. Sadece üzüleceksiniz/ üzeceksiniz.Gelin hep beraber bu kötü durumdan kurtulmak için mücadele edelim.Mücadele edenlerle beraber hareket edelim.Eğer iyice ve dikkatlice incelerseniz sizde fark edeceksiniz birileri sizlere cambaza bak oynatıyor.Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür. Ama kimse önce kendisini değiştirmeyi düşünmüyor.

ON ÜÇ senedir aynı güç sahipleri ülkemizi idare ediyor.Biz vatandaşların cebine gönlüne ne gibi bir kazanım sağlandı söyleyebilir misiniz.Hemen telaşa kapılıp birileriyle mukayese etmeyiniz.Şu parti/bu parti açmazına girmeyiniz.Yukarıda söylediğimiz iki kelimeyi düşünerek ifadelerinizi kullanınız lütfen.Çünkü her konuda bizlerin yani çoğunluğun oylarıyla birileri güç sahibi oluyor ve bizim sırtımızdan geçiniyor.Bu işlerin içine birde bir kısım medya girip beyin yıkama/ yönlendirme işini de gerçekleştirince meseleyi hallediyor güç sahipleri. Bizler sadece figüran rolünü oynuyoruz /oynatıyorlar /oynatacaklar . Eğer aklımızı başımıza toplayamazsak bu böyle sürüp gidecektir.Hiç şüpheniz olmasın.Hatayı açıkça görmek insanı harekete geçirir.”İnsan ancak düştüğünü fark ederse ayağa kalkabilir”.

Yakın tarihimizi kısaca bir gözlemleyiniz.Değişik anlayışlarda iktidarlar oluşmuştur. Olağan dışı hallerde iktidarlar oluşmuştur.iktidarları oluşturan bir kısım siyasi isimlere bakarsanız çok rahat bir şeyleri görebilirsiniz.Farklı siyasetin içinde hatta başına talip olanlar bir zaman sonra farklı menfaat yapısı içine giriveriyorlar.Biz vatandaşlar hep seyirci koltuğundayız.Onlar ise hep kazanıyor. Bir ömür böylece geçip gidiyor. 1980/1990 yılları arasında ki güç sahiplerini bir düşününüz.Mukayese açısından . Eşler,çocuklar,torunlar,taraftar,papatyalar yüklerini aldılar ve sahneden çekildiler. Huzuru ve mutluluğu yakaladılar.

Lütfen birileri için birbirimizi üzmeyelim.Rahatsızlık vermeyelim.İktidardakiler birilerini dinliyor.Muhalefettekiler birilerini dinliyorlar.Dolaylı olarak iki gurup oluşuyor.Bu iki guruba mensup takım oyuncuları her zaman bir eli yağda bir eli balda.Hatırlayınız futbolcuları ve seyircileri.Futbolcu konumundakiler her halükarda kazanıyor.Seyirciler hiç kazanmıyor.Aralarda ki çakal tilki benzetmelerine uyanlar da bal tutup parmak yalıyorlar.Hadise bu kadar basittir dostlar.”Bir problemin güç olduğunu söyleme;eğer o güç olmasaydı, zaten problem olmazdı”.

Statüko gücü yakalayana kadar kötü tanıtılır.Güç ele geçirilince çok cazip olduğu için pozisyon ilgililerce korunur.Mevcut hal kötüdür değiştireceğim diyenler iş başına gelince eski mevcut hali hemen muhafaza etmek için ellerinden geleni yaparlar.İster inanın ister inanmayın sonuç budur dostlar.Geleceği satın alabilecek tek şey, bugündür. İnandığınız gibi yaşamazsanız yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız.İnsan ne kadar çok kitap okursa o kadar çok büyüyeceğini bilmelidir.İnsan ne kadar yükselirse, gönlü o kadar alçalmalıdır.İnsan ne söylediğini bilmeli,fakat her bildiğini söylememelidir. İnsanın şerefiyle yaşayabilmesi için en kısa ve en emin yol, olduğu gibi görünmektir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık