• 17 Ocak 2016, Pazar 10:45
EmirŞenol

Emir Şenol

Siyasi Sorumluluk
 Siyaset niçin yapılır.Millete hizmet etmek için.Millete hizmet etmenin yollarını sayabilirmiyiniz.İlk ana başlık Siyasi Partilerdir.Siyasi partiler siyasi gücü milletin olurunu alarak iş başına gelerek yürütebilirler.Yani millet tarafından iktidar yapılırsanız,devlet çarkı sizin inisiyatifinize göre çalışır.Devlet çarkını doğru ve dürüst çalıştırarak hizmet edebilirsiniz.

Bu çarkın içinde Kamu kurum ve kuruluşları,bürokrasi,dolaylı olarakta özel kuruluşlar.Hep birlikte millete hizmet edecek kuruluşlara yönetimin başındaki,Yani millete yapacaklarını arz ederek iş başına gelmiş,Baş yönetici. Bizim devletimizde parlamenter sisteme bağlı olduğu için de Başbakan.

Pekala milletten yetkiyi alan Başbakan ve ekibi icraatçı olarak seçilmeden önce millete ne vaad ettiyse onları yerine getirmekle yükümlüdür.Yine milletin iradesinin yönetmeye yetemeyecek olan kısmı (MUHALEFET) da iktidarı ve yanlışlıkları hem millete duyurmak,hem de iktidarı uyarmak için belirli zamanlarda milleti ile paylaşmaktır.

Bu sistem içinde bir çok sivil toplum kuruluşları da vatandaşların ilgi ve alakalarına göre vazife yaparlar.Burada en etkin Siyasi Partilerdir.Siyasi partilerin de kanunlara karşı sorumluluk ile,tüzüklerine göre faaliyet sürdürmeleri gerekmektedir.Bu duruma göre siyasi partilerde görev alacak kişiler hem partilerinin tüzüklerini bilmeleri.Hem yasalarda ki tanımlarını bilmeleri.Hem Partilerinin deprogramlarını bilmeleri gerekmektedir. Siyasiler Politikalarını bu ölçülerde sürdürürler.Her kurumun ve her kurum yetkilisinin görev ve yetkileri kanun ve tüzükler de belirlenmiştir.Aksi davranılamaz.Aksi hareket edenler suç işlemiş olurlar.Her vatandaş kanunlar önünde eşittir.Her Siyasi Parti de Ülkenin kanunlarına göre kurulurlar ve çalışırlar.Türkiye de Yasama,Yürütme,Yargı organları birbirlerini anayasayı göre denetleyebilirler.

Kimse kendi sorumluluğunu yerine getiremeyip bir başkasını suçlamamalıdır.

Saygı görmek istiyorsan,saygı göstereceksin.Sözünün dinlenmesini istiyorsan,söz dinleyeceksin.Adam olmak istiyorsan adam gibi davranacaksın.

Toplum bireylerinin çoğunun okuma yazma oranları çok düşük olması.Kanunları bilemeyişi.Yazılı esasları okumadan kendi aralarında hüküm verir oluşu. Hayatımıza olumsuz yönde etkilemektedir.Doğrusunu bilmeden öğrenmeden kısır çekişmelerle kamplara ayrılıyor oluşumuzdan kötü niyetliler istifade etmekteler.Bizlerin zaaflarını kendi çıkarlarına kullanmaktadırlar.Bunun da en kolay yolu siyaset olmuştur.Daha önce de ifede etmiştim.Seçmen olarak sandık başına gidip oy verenler siyasetçi oluveriyorlar.

İsterseniz birilerini suçlamadan önce,konular hakkında ki bilgilerimizi kaynağından öğrenme yoluna gidelim.Siyasi partiler kanununu okuyalım. Mensubiyet duygusu ile bağlı bulunduğumuz Siyasi Partinin tüzüğünü okuyalım.Sonra da PROGRAMINI.

Bilinçli seçmen olmak için.

Etrafımızı bilgilendirmek için.

İnsanlığa,Milletimize hizmet etmek için.

Sıradan insan olmak istemiyorsak.

VARMISNIZ SİYASETÇİ BEYLER.

Türkiye gündemi hakkında bazı sorulara cevabımız var mı.

Kıbrıs meselemiz hakkında bilgimiz ne oranda.Egede ki adalar da olup bitenlerden haberdarmıyız.

Doğumuzdaki Ermenistan ile sıkıntılarımız bitti mi.Bir daha sözde soykırım konusu halloldu mu.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde neler oluyor.Sorumluları hangi siyasi programı uyguladılar.Uygulamalar fayda mı zarar mı sağladı.

Açılımın boyutları hakkında siz olsaydınız nasıl davranırdınız.Kurumları nasıl çalıştırırdınız.Bu ve benzeri konularda ki düşüncelerinizi kaleme alabilirmisiniz. Eğer yazar gönderirseniz adınızla yayınlayabilirim.Hem milletimizin bilfisi artar.Hem de kahve köşelerinden kurtuluruz.Dedikodudan,gıybetten de uzak oluruz.Bakınız ilgimizi bir yerlere odaklarsak ne kadar kazançlı çıkacağız.

Türkçe okuyup,Türkçe düşünüp,Türkçe karar vereceğimiz günlere.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık