• 01 Mart 2015, Pazar 16:55
EmirŞenol

Emir Şenol

Siyasi Parti Yöneticileri
Siyasi Partilerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının hangisinde olursa olsun.Yönetime talip olanlar insani değerlere sahip olmalılar.Ya da insani değerlere sahip olana kadar oralara talip olmamalılar.Bu bütün STK için geçerlidir.İnsani değerlere ulaşabilmek için kendilerini yetiştirmeliler,ya da yetişmiş insanlardan oluşan danışma heyeti oluşturmalılar.Çünkü bir insan her konuyu bilemez.Bilmek için ise okuyup öğrenmek gerekir.

Herhangi bir siyasi parti,ya da sivil toplum kuruluşu.Tabanda teveccüh bulabilmesi için,öncelikle tabanın her kesimiyle bire bir buluşması gerekir. Takımın bireylerine ve bütün insanlara;Sert,asabi,saldırgan,kırıcı tavırlar sergilememelidir.Her bir sergilenen tavır da dozunda olabilmelidir.Ağzından salyalar akıtırcasına konuşmamalı.Tatlı sert olabilmeli.Neyi nerede ne zaman konuşacağını bilebilmeli.Her organını aklı ile yönetebilmeli.

Olunması gereken sihirli kelimeler;Güler yüz,sevecen,sempatik,samimi, candan,dürüstlüktür.Her insanın yeryüzünde yaratılmışların en güzeli olduğu unutulmamalıdır.

Tabana bu özelliklerle gidersen,tabanda canı gönülden sana koşarak gelir.Bu gibi tavır da liderliğin özelliklerinden birisidir.Haydi beraber yapalım mantığı.

Bugün bir çok yerde yönetici konumunda ki kişiler sürekli emrederler.Bir patron gibi.Halbuki bulundukları yer insanlarla yücelmesi gereken bir yerdir.Hiç bir kişide orada bedel karşılığı bulunmamaktadır.İnsanlara patronluk yapacaksan bedelini ödemelisin ki onlar da dediklerini yapsınlar. Yanlışlık burada başlıyor.Bu ve benzeri yanlışlıkları ruh halinde yenemeyenler bütün yapıyı hüsrana uğratır. Bu durumları sergileyenlerden kimse başarı beklemesin.Bu özellikleri taşıyanları lider seçenler de kimseyi suçlamasın.

Bir deyim vardır “sözün tamamı aptala söylenir”…

Her alanda ki kişi.Sen ey kendini ne olduğunu bilmeyen kişi.Bari biraz oku da ders al ki,bundan sonra hataların aza insin.Okuman yoksa bari,bolca alanlarındaki uzman kişileri dinle.Okuyarak veya danışmanları dinleyerek elde edilecek başarı senindir.Bencilliğin aklının önüne geçmesin.Aklını kullan.

Diyeceksiniz ki toplumun durumu ne ise yöneteni de o olur.Bu konuda bir çok deyim ve atasözlerimiz vardır zaten.Yine de iyileşme yolunda bir arpa boyu yol alınmaz.

Nasılsanız öyle idare edilirsiniz (HADİS).Nasılsanız Öyle İdare Edilirsiniz.Bir başka hadislerinde de Peygamberimiz şöyle söylüyor; “Nasıl olursanız, öyle idare edilirsini”.Keyfiyetiniz ne ise, başınızdakilerin keyfiyeti de o olur.Siz nasıl bir kaynak iseniz,başınızdakiler de o kaynağın mahsulüdür. “Hepiniz çobansınız ve hepiniz güttüğünüzden mesulsünüz.Herkesin bir mesuliyet sınırı vardır ta Devlet Başkanına kadar.Devlet Başkanı da, idare ettiği dairenin bütününden mesuldür. Ancak, “Siz nasıl olursanız, başınızdaki idareciler de öyle olur”.

7 Haziran 2015 hep beraber ülkemizi 4 sene yönetecek olanları,yasama üyelerini seçeceğiz.Onların içinden bir gurup yani Siyasi Parti seçilenleri, bizleri/ ülkemizi idare edecekler.Seçilenlerin her biri aranılan özellikleri taşıyor olsa hiç önemli değil.Her birinin bağlı bulunduğu partisi ve lider takımı var.Onların ilçe ve illerde yöneticileri var.Böyle bir sarmal yapı.Siz sayın vatandaşlar.Bir kere olsun aklınızla düşünseniz ya.Vakit çok geç olmadan.

Bizler her konuda ki yöneticilerimizi çok iyi gözlemlemeli. Sormalı. Dinlemeliyiz. Aldığımız etki,tepki .Sorularımıza verilen cevaplar.Bizlere karşı gösterilen tavırlar.Kendi geleceğimize yönelik olacaktır.Sözüm her kademedeki vatandaşlarımızadır.

”Dalından kopan yaprağın akibetini rüzgar tayin eder”. A.TÜRKEŞ


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık