• 17 Eylül 2017, Pazar 12:16
EmirŞenol

Emir Şenol

SAYGI VE EDEP
 Televizyon ekranlarına çıkan bazı yöneticilerimizi iyice gözlemlemeliyiz. Konumuz ile alakalı olarak topluma ehil önder olup olmadıklarını görebilelim.

"Ey Türk Milleti; Sevgi tercih,saygı mecburiyettir."

“Bir ülkede küçük insanların gölgeleri büyüyorsa,o ülkede güneş batıyor demektir”.

Bir paranın nereden geldiğini görmek istiyorsan,nereye gittiğine bak.Bir şeyi bildiğin zaman,onu bildiğini göstermeye çalış.Bir şeyi bilmiyorsan,onu bilmediğini kabul et.İşte bu bilgidir.Bir milletin büyüklüğü,nüfusun çokluğu ile değil,akıllı ve erdemli kişilerin sayısıyla ölçülür.Bir ülkenin geleceği o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.

SAYGI;Bir toplum içinde kişilerin benimsedikleri,uymak zorunda bulundukları davranış biçimleri ve kuralları, töre,moral, ahlak.İyi nitelikler, güzel huylar.

SAYGI; İlişki içinde olan birey veya kurumların,birbirlerinin ilgi ve tutumlarının farkında oldukları, yapıcı bir davranış tarzını benimsedikleri olumlu bir duygudur.Saygı,ilişkide olunan, iletişim kurulan oluşumun hak, değer, inanç ve her türlü özelliğini göz önünde tutmak ve bunlara önyargısız yaklaşmaktır.

Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmettir. Başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusudur.Aslında saygı terimi kişiler arası ilişkilerle sınırlı değildir; hayvanlar,gruplar, müesseseler ve ülkeler arasında kullanabilen bir değerdir.

Her ne kadar saygı zaman zaman kibarlık veya görgü ile eş anlamlı kullanılsa da, bunlar birer davranışken saygı bir tutumdur.Davranışlarda görülen kültürlerarası farklılıklar ve aynı davranışın farklı kültürlerde farklı anlamlar taşıması sonucu,saygısızlık kastı olmasa da saygısız olarak tanımlanabilirler.

EDEP; Ahlakın güzelleştirilmesi,sözlerin, fiillerin ve amellerin arındırılması demektir.Edep, ahlak güzelliğidir,herhangi bir durumda en güzel davranış biçimini bilip uygulamaktır.Davranışlarda ölçülü olmak, haddini bilmektir. Allah’ın ve insanların hukukunu gözetmektir.

EDEP; İnsandan insana yansızan ve yaşayan ahlaktır.İnsanı değerli kılan en önemli unsurdur. EDEP; Arapça bir kelime olup Türkçe karşılığı saygı ve terbiyedir.Edep, dine ait prensipler sayesinde ruhun dinle bütünleşerek istikrar kazanmasıdır.Her din insanı edepli kılmaz, İslam edepli kılar.Eskiler,bütün bu manaları kastederek edep hakkında nice sözler söylemişlerdir.

“Allah’tan bizi edepte başarılı kılmasını isteyelim,çünkü edepsiz Hakkın lütfundan mahrum kalmıştır.”

Mevlana “Edeptir kişinin daim libası, Edepsiz insan üryana benzer.” (Edep insan için bir urba, bir elbisedir.Edepli olmayan ise, çıplak demektir.)

“Edep bir taç imiş Nur-ı Huda'dan,Giy ol tacı emin ol her beladan.” (Edep, bir taçtır. O tacı giyen her beladan kurtulur. Sen de belalardan emin olmak, kurtulmak istiyorsan daima edepli olmaya çalışmalısın.)

“Edep ehl-i ilimden hali olmaz,Edepsiz ilim okuyan alim olmaz.” (Edepsiz bir insan kütüphaneler yutsa yine alim sayılamaz.)

“İlim ilim bilmektir,İlim kendin bilmektir,Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır.”(Kendini keşfedip tanıyamamışsan, okuduğun ilimlerden sana ne fayda.)

EDEP;Meşru bir davranışta yansıması gereken güzel görünümdür.Bu güzellik, dinden kaynaklanır veya toplumların örfünden.Buna davranışın zarifliği de denebilir.Edep mutlaka meşru olan,yasak olmayan konularda söz konusu olabilir.Buna göre zulmün, ihanetin, yalanın, çirkin ve iğrenç işlerin edebi olmaz.Edep,iradeye bağlı davranışlardaki güzel görünüm demektir.Güzellik de asıl anlamı ile hayatın amacına uygun olma anlamını taşır.Bu anlamı ile güzellik,değişik toplumların bakışlarına göre farklılık göstermez.

DÜŞÜNÜRLERİN SÖZLERİNE KULAK VERELİM.”Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz. Önyargıları kırmak atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur”.

Dostlar sözümüz anlayanlaradır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık