• 14 Aralık 2016, Çarşamba 12:45
EmirŞenol

Emir Şenol

Okuyup inanarak yaşamak

Aklın yolu kulaklardır.Ağız değil. Kulaklardan beyne çok şey gider.Konuşmak kızgın demir gibidir,kimin elindeyse onun elini yakar.Buna rağmen hep konuşuruz.Her şeyi ulu orta konuşuruz.Dinleme becerimizi mi kaybettik.Haydi hep beraber DİNLEMEYİ VE OKUMAYI öğrenelim.Biliyorsak geliştirelim. İhtiyacımız var bu güzel kavramlara.OKUMAK-DİNLEMEK. Televizyonlarda saatlerce konuşanlar var onlar bu görevlerini yapsınlar.Bakınız Peygamberimize İlk gelen söze”OKU”.

Konuşarak  bilim adamı olan var mı.Konuşarak ekonomiyi düzelten ülke var mı.Sürekli konuşarak sanayi tesisleri kurulur mu.’Çok laf yalansız,çok para haramsız olmaz’.ÇÜNKÜ konuşan dinleyemez ve karşısındakinin ne dediğini anlayamaz.Anlayamadan da doğru cevap ve karar verilemez. Etrafınıza bir bakınız.Bu örnekleri çokça görürsünüz.Haydi TÜRK insanı geç kalmış değiliz. Her gün;Bugün başlamanın ilk günüdür diyelim.Konuşmayı ve dinlemeyi doğru kanaldan yaparsak gelecek günler bizim için bayramdır.

Konfiçyus:” Konuşmaya değer olmayanlarla konuşursan kelimeleri kaybedersin. Konuşmaya değer olanlarla konuşmazsan dostlarını kaybedersin”.TÜRK insanı senelerdir aldatıldı,kandırıldı.Ülke plansız yönetildi. Okullarımız ihtiyaç fazlası mezunlar verdi.Meslek Liseleri Üzerinde oyunlar oynandı.Sanayi de gelişmenin mihengi olması gereken Meslek Liseleri dar bir alana sıkıştırıldı.Birilerinin arka bahçesi ile anılır oldular.Mesleğinin ustası olacaklar siyasetçilerin oyuncağı yapıldılar.Halbuki sanayii  kuracak usta elemanlar Meslek Liselerinden  çıkacaktı.Eğer öyle olsaydı Okumuş meslek erbapları dolacaktı ülkemiz.

Kültürlü toplum olsaydık;Öğretmen okulları kapatılmayacaktı.Öğretimin yanında EĞİTİM de olacaktı.İktisadi yapı yanlışlar üzerine kurulmayacaktı. Sanayisi olmayan bir ülkede borsa ve bankalar kazanmayacaktı.İsteyen Türk insanı bu konuları bir araştırsın.Yanlışım varsa beni kınasın. Araştıralım,okuyalım,dinleyelim.Ses kirliliğine biz de sebep olmayalım. Mevlana:”Aptalın karşısında kitap kadar sessiz ol” demiştir.

Ben inanıyorum. Okuyarak dinleyerek muasır medeniyetlerin üzerine çıkacağımıza.İnanmazsanız yurdumuza gelen turist kafilelerine bir bakınız. Her birinin elinde bir kitap. Gezerken otururken okuyorlar.Ülke insanımız kimler tarafından okumaz,dinlemez yapıldı.TÜRK milleti özellikle bu hale getirildi.Üç kıtaya adalet dağıtan bir millet.TÜRK denince,bütün milletlerin düşünürlerinin saygıyla bahsettiği,Çağ açıp çağ kapayan.TİTRE VE KENDİNE DÖN.Allah’a kul olmayı unutma.Kula kulluk yapma.ALAH  adıyla okuyalım.

Kaç kişini evinde kütüphane var.Kaç kişi ayda bir kitap okuyor.Kaç kişi okuduğunu anlayıp yarım sayfa yorum yazabiliyor.Siyasilerin konuştuklarını kaç kişi anlıyor da alkışlıyor.Siyasileri dinleyenler kadar bilim adamlarını dinleyenler var mı.Konferanslara seminerlere ilgi,siyasi toplantılara olduğu kadar olabilmelidir.Kötü alışkanlıklarımız önümüzdeki en önemli engeldir. Henry Ford:”İnsan öğrenmeyi bıraktığı gün yaşlanır”.

Yerli diziler size kavga etmeyi, Amerikan filmleri ölmeyi öğretiyor olabilir. Hırs içinde yaşarsanız, etrafınız da hırs dolar. Beyniniz neredeyse bedeninizde oradadır. İşinize yaratıcılığınızı katmanız öncelikle onu sevmenizden geçer. İşinize bilgiyi katmalısınız. Bilgi gerçek sevgidir. Kendin ve ülken için.Geleceğin için OKU.Kendin ol.Tarihin şanla şerefle doludur. Özellikle sevmediğiniz halde seviyormuş gibi davranmayın.”İyi bir boks seyircisi olacağına, kötü bir boksör ol, sahaya in ve dayak ye ya da dayak at. Hayatı seyretmek yerine sahaya in ve savaş”.

Edebali;”Eğer kendini başkalarıyla kıyaslar durursan ya mutsuz ya da kendini beğenmiş olursun. Çünkü her zaman senden daha iyi ya da daha kötü durumda birileri olacaktır”.İnsanları kitaplar gibi, düşünün ve kapaklarına bakıp aldanmayın. Okumaya başlayınca değerlerini anlarsınız. Hiçbir zaman gülümsemekten vazgeçme, üzgün olduğunda bile.

“Zengin bir insan hayatta en çok şeye sahip olan değildir, en az şeye ihtiyacı olandır”. Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yoktur. Olmamız gereken şeyi, olduğumuz gibi kalarak alamayız.Dağları oynatabileceklerine inananlar bunu yaparlar. İnanmayanlarsa bunu yapamazlar. İnanma insanın yapma gücünü harekete geçirir.Tarihimiz bu konuların ispatlarıyla doludur.ÇANAKKALE.SAKARYA.DUMLUPINAR.Sadece inanarak, yaparak başardık.Konuşan yok,emir veren ve uygulayan var. Sonuç BAŞARI.Türk Milletini vatanını seven herkes bu konuda uyanık ve duyarlı olmalıdırlar.TÜRK öğün,çalış güven.

“Dualarınıza dikkat edin gerçekleşebilir”.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık