• 22 Kasım 2017, Çarşamba 0:07
EmirŞenol

Emir Şenol

ÖĞRETMEN VE ÖĞRETMENLİK
 “Dünyanın her tarafında öğretmenler,insan topluluğunun en fedakar ve muhterem unsurlarıdır”.M.K.Atatürk

Ülkemizde her yıl 24 Kasım Öğretmenler günü olarak kutlanır.Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama gündür.Ülkemizde ve bazı ülkelerde bu kutlamaları özelliklerini sizlerle paylaşmak istedim.Öğretmenler günü dünyada nasıl kutlanmakta ve anlamı nedir paylaşmak istedim.

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetler arası Özel Konferansının sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesini” oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.

Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır.24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayınlanması ile resmileşmişti.Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında, onun "BAŞÖĞRETMEN" oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen ) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.

Azerbaycan da her sene 5 Ekim günü Uluslararası Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor.Avustralya'da Öğretmenler Günü Ekim ayının son cuma gününde kutlanır.Çek Cumhuriyeti;Evrensel eğitimin ilk savunucularından Jan Amos Comenius’un doğum yıldönümü olan 28 Mart günü Öğretmenler Günü olarak kutlanır.

Hindistan Öğretmenler Günü'nü 5 Eylül'de kutlar. Bu, eski Hindistan devlet başkanı ve öğretmeni Dr.Sarvepalli Radhakrishnan'ın doğum günüdür.Dr. Radhakrishnan 1962'de Hindistan cumhurbaşkanı olunca bazı öğrencileri ve arkadaşları onun doğum gününü kutlamalarına izin vermesi konusunda kendisine isteklerini danışmıştır. Dr. Radhakrishnan da yanıt olarak “Benim doğum günümü ayrıca kutlamak yerine, 5 Eylül Öğretmenler Günü olarak kutlansa bu benim kendi gurur ayrıcalığım olur” demiştir.

İran;Murtaza Mutahhari'nin öldürülüşünün yıldönümü olan 2 Mayıs günü Öğretmenler Günü'dür.Malezya'da Öğretmenler Günü 16 Mayıs'ta kutlanır. Peru;1953’ten bu yana 6 Temmuz günü resmi olarak Öğretmenler Günü’dür. Peru’nun bağımsızlığını kazanmasından sonra 6 Temmuz 1822’de kabul edilen bir yasa ile ülkedeki ilk öğretmen okulunun kurulması sebebiyle 6 Temmuz günü seçilmiştir.Slovakya;Jan Amos Comenius’un doğum yıldönümü olan 28 Mart günü Öğretmenler Günü olarak kutlanır.

“Eğitimdir ki bir milleti ya hür,bağımsız, şanlı,yüksek bir topluluk halinde yaşatır;Ya da milleti esaret ve sefalete terk eder”.M.K.Atatürk

Saygı değer öğretmenlerimiz.Ülkemizin zor şartlarda olduğu bu günlerde sizlere daha çok görevler düşmektedir.Siz emekli öğretmenlerimiz;Mücadelemiz mezara kadardır.Çıkıp öğrencilerimizle,velilerimizle ilk günümüzmüş heyecanı ile  mesaimize başlayalım.

Toplumların uygarlık düzeyi,öğretmene verdiği değerle ölçülür.

Öğretmen,geçmişin öğreticisi,geleceğin kurucusudur.

Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan (bilim, kültür) ordusudur”.M.K.AtatürkMAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık