• 30 Haziran 2016, Perşembe 14:23
EmirŞenol

Emir Şenol

Namus ve Dürüstlük
“Namus güzelliğin sadakasıdır”.Hz.Ali

Ahlak kurallarına uygun davranan, doğru, dürüst, erdemli, iffetli (kimse).

Namus kelimesinin;Irz, doğruluk, kanun, din, iffet, edep, haya, nizam, emniyet gibi birçok manası vardır.

Bir kimsenin mahrem,gizli sırları olup, işlerinin ve hallerinin iç yüzüne vakıf olana, onun namusu denir.Hayırlara ait gizli hallere vakıf olana da namus denir.Türkçede genel olarak bu sözcük,diğer ülkelerde de olduğu gibi ahlak kurallarına bağlılık,dürüstlük,doğruluk ve benzerleri karşılığı anlamını taşır.

Namus olgusu evrensel olmakla birlikte bazı konuların da,bölgelere ülkelere, yörelere ve de zamana göre de değişiklikler görülebilir.

Bazı düşünürlerin namus kavramı ile ilgili düşüncelerini paylaşmak istedim.

“Kaybedilen para bir şey değildir,ama kaybedilen namus çok şeydir”.Alfred Krupp

“İnsanlar ne kadar namuslu olurlarsa, başkalarının namuslarından da o kadar zor kuşku duyarlar”. Çiçero

“Kadının bekçisi namustur”.Ovioius

“Namuslu kişiler ne aydınlıktan nede karanlıktan korkarlar”.Thomas Fuller

 “Namus ve ahlak hiç umulmadık zamanda mükafatını verir”. C.Perrault

 “Sahte bir namus, sahte bir şerefle gölgesiymiş gibi beraber bulunur”.Henry Fielding

Gerek düşünürlerin sözlerinde ve gerekse yarı bilimsel açıklamalarda namus kavramı içerisinde cinsellik hemen hemen bulunmamaktadır.

Hal böyle iken maalesef Ülkemizde namus kelimesi adeta cinsellikle eşdeğer tutulmakta,daha da ileri gidilerek namusun sadece kadınlar için var olduğu düşünülmektedir. Bilimsel hiçbir veriye dayanmayan bu düşüncenin önce cehaletten sonra sırasıyla, aşırı bir egemen erkek toplumu olmamızdan, özellikle  Arap kültürünün ülkemiz halkınca benimsenmesi veya zorla benimsetilmesi ve de yoğun baskısı yüzünden ilave olarak da ülkemizin Ortadoğu Bölgesi içinde bulunmasından kaynaklandığı kesindir.

Bilindiği gibi gerek Arap toplumlarında ve gerekse Ortadoğu ülkelerinde kadın hep ikinci sınıf vatandaş olarak görülmüş, arkada yürüyen, her zaman arkada ve kapalı alanda bulunması istenen kadının sadece iyi bir eş ve doğurgan olması gerektiği savunulmuştur.

Kelimenin anlamına göre doğruluk,dürüstlük önceliklidir.Sosyal hayatı yakından ilgilendiren Siyasette;Samimiyet,doğruluk, dürüstlük her kademede ki insanlarda olması gereken bir değer olmalıdır.İnsan olarak  gündelik hayatımızda da bu değerler önemli ve bağlayıcıdır.Bu kavramları özümseyerek yaşamak ise hem kendimize hem de çevremize değer kazandırır. Siyasi ahlak.Siyasi namus.Siyasi dürüstlük olmazsa olmazımız olmalıdır.

Ülkemizde ve insanlarımızda bu değerler laftan öteye gitmeyecek aşamaya gelmiştir.Herkes konuşur ama yerine getirmemek içinde özel gayret sarf eder olmuş.Yapılan anketlerde görülmektedir ki;İnsanlarımız siyasetçilere güvenemez olmuştur.Siyaset içinde bulunan her insan da özel hayatında mutlaka bir vazifesi vardır.Dolayısıyle o alanlarda da güvensiz insanlar topluluğu oluşmaktadır.

“Namuslu görünmek için namuslu olmak şarttır”.Boileau

Önce insan olarak bu ulvi değerlere sahip olmalıyız ki,toplumun her kesimi  ve iş alanlarında kalite olsun.Kimse kendini kandırmasın.Kimse de birilerinden doğruluk dürüstlük kavramlarının asli tanımlarının özelliklerini beklemesin.Kendisini düzeltsin.Mesleki alanlarda doğru ve dürüst insanlar olalım ki herkes kendisini bulabilsin.Birey olarak,millet olarak, insanlık olarak bu değeri hayatımıza geçirmeliyiz.

Devlet yöneticilerini beğenmiyorsanız;Potansiyel aday olarak siz kendinizi test edin.Mesleki alanlarda ki çalışanları beğenmiyorsanız,siz kendi mesleğinizin en doğrusu,en dürüstü olmayı başarınız.Mesleğinin namusunu,ahlakını korumakla da insanlık namusunu korumuş olursunuz.

Dinimiz de bunu emretmektedir.Türk töresinde de bu ulvi değerler milletimizi tarih sahnesinde varlığını sürdürmede meşale olmuştur.Tarihimiz bu değerlerle doludur.Son yıllarda yanlış yönetimler ve dış programlarla erozyona uğrayan değerlerimize tekrar dönmek için herkes kendinden başlamalıdır.

Tembel insanın başka birisinden çalışkanlık beklemesi,beklentiden öteye gitmez.Her birimiz toplumun aynasıyız.Her birimiz topluma değer kazandıracak birer değeriz.Doğru kaynaktan beslenip.Doğru insan olmak kendi elimizde. Kimsenin himmetine muhtaç olmadan aklımızla doğruya ulaşabiliriz.Tarihimiz bize en iyi rehberdir.

Bir an evvel cehaletten kurtulmak için okumalıyız.Cehaleti atlatırsak her alanda namuslu insanlar oluruz.Hem kendimizi,hem geleceğimizi kötü hastalıktan kurtarmış oluruz.

“Namus görünmez bir cevherdir, çok kere ona sahip olmayanlar sahipmiş gibi görünürler”. Shakespeare


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık