• 22 Ekim 2016, Cumartesi 23:54
EmirŞenol

Emir Şenol

Mutluluk ve huzur

‘Biliniz ki,gerçekten sözlerin en doğrusu,Allah’ın kitabı olan Kur’an-ı Kerimdir’.Hadis

Bu iki sihirli kelime hep ağızlarda dolaşır durur.Uygulama sahasına gelince de mutluluğun ve huzurun sağlanmasında herkes bir başkasında arar sorumluluğu. Halbuki aklımız kadar yakınımızdadır.Yani kendi ellerimizde olanı hep birilerinde arar dururuz.Toplumda bireyler mutlu ve huzurlu olsalar,her alanda ki gerilimler son bulur.Çatışmalar olmaz.İç ve dış kavgalar olmaz.

Her zaman yapılan gibi birilerini suçlayıp işin içinden sıyrılmak.Çok kolay olan yapılmıyor.Çok kolay olan da kendini sorgulayıp güzel komutlarla kendinin düzenlenmesi.Herkes konumuna göre vazifelerini yapıyor olması birinci şart. Herkese saygı göstermesi.Her güzel sözü,Sözde bırakmayıp davranış olarak hayata geçirebilmesi.

Parayla alınmaz ve satılmaz değerler akıl yoluyla elde edilir.Akıl ise sadece insanlara has bir değerdir.

Mutluluk bir zevk değil,bir zaferdir.

Mutluluk ya da mutsuzluk çoğunlukla bir seçimdir.

Mutluluk sözlükte; Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık anlamına gelmektedir.

Schopenhauer gibi düşünürlere göre mutluluk;"Mutsuz olmamak"tır. Mutlu kişi,en canlı zevkleri veya en büyük hazları tatmış kişi değildir. Mutlu kişi hayatını hem bedensel hem zihinsel çok büyük acılar yaşamadan geçiren kimsedir.

Mutluluk bir duygudur. Duygularımız güdüler gibi davranışlarımızı harekete geçirir.Mutluluk yaptığımız iş sonunda hissettiğimiz duygudur ve adeta bizim ödülümüzdür.Bu ödülü aradığımız şeyler ise değişir.Hepsinin sonunda bekleyen mutluluktur. İş,arkadaşlık,aile, ilgi alanları,kariyer hep mutlulukla,huzurla sonuçlanmasını istediğimiz şeylerdir.

‘İster kral,ister köylü olsun,dünyadaki en mutlu insan evinde huzuru olandır’.

Mutluluk ve Huzuru birlikte yakalayabilmek için yapılması gerekenlerden en belirginleri;

Birisine üzgünüm dediğinde o kişinin gözlerinin içine bak.Kendine ve insanlara gülümse.İnsanlara istediklerinden fazlasını ver ve bunu kalben isteyerek yap.Dua et.Duyduğun herşeye inanma, sahip olduklarını boşa harcama ve gereğinden fazla uyuma.Seni seviyorum dediğinde bunun anlamını hissederek söyle.

Kimsenin düşlerini küçümseme.Derinden ve tutkuyla sev, bu bazen seni incitebilir fakat bu hayatını tamamen yaşayabilmen için tek yoldur.Herhangi bir anlaşmazlığı açık bir tavır içinde çöz, alınganlık gösterme.

Yavaş konuş ama hızlı düşün.Kendine saygı duy, herkese saygı duy ve sorumluluk al.Mükemmel bir arkadaşlığa son verecek tartışmalara girme.Bir yanlış yaptığını fark ettiğin zaman onu düzeltmek için ne gerekiyorsa yap, hemen yap.Seni arayan kişi görmese de telefonu gülümseyerek aç.

Sohbet etmeyi sevdiğin biriyle evlen çünkü ileriki yaşlanınca sohbet edebilmek en çok aradığın yeterlik olacak. Değişiklikleri kucakla ama asla kendi değerlerini reddetme.Hobilerini keşfet.Mutlaka kendine ve ailene bir gün ayır.İyi ve dürüstçe bir hayat sür, yaşlandığında ve geçmişi hatırladığında bundan ne kadar mutlu olacağını düşün. Allah'a inan fakat yine de arabanın kapısını kilitle;Tedbirli ol.Evinde huzur ve uyum olması için gerekeni yap.

Satırlar arasındakileri oku.Bilgini insanlarla paylaş. Sosyal sorumluluk projelerinde görev al.Sevdiklerine mektup yaz, bazen söyleyemediklerini bu şekilde ifade edebilirsin.Spor yap. Ön yargılarla hayatı kendine zehir etme. Bencil olma, tebrik etmeyi bil.

Yalandan uzak dur. Çıkarcı olma,Adil davran. Kendini sürekli övmekten uzak dur. En sevdiğin şeyleri, başkalarıyla paylaşmanın keyfine var.Vazgeçilmez olmadığını kabul et.

‘Ayakkabım yok diye üzülüyordum,ayakları olmayan bir çoçuk görene kadar’. Anatole France

‘Dünyadaki mutsuzlukların yarısı gerçekleri saklamaktan ve yalan söylemekten kaynaklanır’. Arthur Collon


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık