• 15 Haziran 2017, Perşembe 19:34
EmirŞenol

Emir Şenol

MODEL İNSAN YETİŞTİRMEK
 “İşin güç kısmı,adam olmak değil,adam kalmaktır.İyi olmak kolaydır,zor olan adil olmaktır.İyiliğe gücün yetmezse , kötülük etme. İyiliği yalnız iyiler anlar, kötülüğü herkes”.

İnsanlar dünyaya geldiklerinde büyükleri hemen bir benzetme yaparlar. Anneye,babaya,halaya,dayıya,dedeye benziyor.Daha da ayrıntıya giderler.Ağzı birine,burnu birine,kaşı,gözü bir başka kişiye benzetirler.Bebek/insan dünyaya yeni gelmiştir.İnsan büyüdüğü zaman ortaya çıkar bazı benzeyen yanlar. Anne,baba yanında büyür insan oğlu.Şekillenmeye başlar.Yüz,boy,huy benzerlikleri netleşir.Sonra çevre devreye girer.Akrabalar,komşular insanoğluna bir takım değerler verirler.Bu değer verme çoğu zaman bilinçsizce ve cahilce de yapılır.İnsanoğlu anasınıfı öğretmenini tanır.En sonunda sınıf öğretmenini tanır ve orada iyice şekillenmeler başlar.İnsan oğlu kendine sürekli model arama peşinde.Yada kendinden sonrasının kendi modeli olduğunu ispatlama peşinde. Nesiller de böylece modellenerek sürüp gitmekte.İyi güzel modellemeler olursa herkes kendine bir pay çıkarır.Kötü olursa da hiç ilgilenmez.Bu çekirdek aile oluşumunun kısa bir tarihçesi.Canlının etkilenerek devamını sürdürmesi.

Bu örnek toplumun en küçük birimi aile için oluyor da DEVLET için uyarlanamaz mı.Devletimizin MODEL İNSAN yetiştirmek için herhangi bir planı programı var mıdır.Bu program ile nesilleri ve devleti zarar görmeden asırlar ötesine taşıyabilir mi.Devletin içeriden ve dışarıdan zarar görmemesi için,ya da az zararla atlatabilmesi için lüzumlu olduğuna inananlardanım.MODEL İNSAN yetiştirmek gerekmektedir.Devleti uzun seneler ayakta tutmak için bu gereklidir.Güçlü devletin güçlü bireyleri olur.Ya da güçlü bireyler güçlü devleti ayakta tutarlar.

Dürüst insan yetiştirmek.Kültürlü insan yetiştirmek.Vergisini ödeyen mükellef yetiştirmek.Kanun ve kurallara uyan insan yetiştirmek.İnsana ve mala zarar vermeyen insan yetiştirmek. Saygı sevgi kurallarını öğreterek görgülü kültürlü insan yetiştirmek gerekmez mi.Bunda kim ne gibi kötülük görebilir.Kim karşı çıkabilir.

Devleti yönetmeye talip olanlar bu konularda plan program yaptılar mı.Yapmış iseler biz biliyor muyuz.Kimse karıştırmasın Model insan.Robot,emredersin efendimci,en iyisini sen bilirsin ağam gibi anlayışlara sahip insan demiyorum.Bu model insan yetiştirme projesinin sonucunda mutlaka arızalı,sıkıntılı modellerde olabilir.

Eğitilemeyen de olabilir.İyi niyetle yola çıkıldı ise az sayı da olumsuzluk gösterenler devlete,millete az problem getirir.Devlet sadece kötü model olabilecek örnekleri kamu alanlarından uzak tutsa bile yeter.Televizyon ekranlarından.Gazetelerden.Kamuya açık alanlardan.Topluma kötü model olabilecek zararlı örneklerden insanlarını korusa yeter.Televizyon programlarını keyifle ailece izleyebilen var mı.Bir takım meslek guruplarını temsilen televizyon programlarına çıkanları lütfen bir inceleyin.Bu kötü örnekler gelecek neslimize kötü örnek oluyorlar.Hele bazıları var ki cinsiyet karmaşası yaşıyorlar.Dizilerde işlenen konuları eleştirel gözle bir baksanıza.Sözde kültür yarışması ve eğlence programı diye topluma dayatılan televizyon programlarına bir bakınız.

Bu tür yayınlar neslimizi geleceğe sağlam ve sağlıklı taşımaz.Sağlam ve sağlıklı taşınmayan nesiller ile de güçlü devlet olamaz.Lütfen tepkilerinizi gösteriniz. İnsanlar da bizim,devlet de.İkisinden de vaz geçmemeliyiz.İnsanı da devleti de ayakta tutmalıyız.”İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.Devleti yaşat ki insan yaşasın”.diyebilmeliyiz.Model insan yetiştirmek için bilim adamları çalışsınlar. Gerekirse toplumun bütün değerleri katılsın bu çalışmaya.Mutlaka birlikten bütünlükten ve dirlikten yana olmalıyız.Hele dünyada olup bitenleri izlersek. Birliğe dirliğe dünden daha çok ihtiyacımız vardır.

Bakınız ABD Irak’a demokrasi getirmeye geldi milyonları katletti ve tecavüz etti.Libya’ya NATO girdi helak olan Libyalı insanlar oldu.Hülasa ARAP BAHARI yaşayan bütün ülkelerde helak olan,o ülkenin insanına oldu.Dış güçler ve içeride ki işbirlikçileri, böyle bir BAHAR bize de yaşatabilirler.Türkiye de senelerdir bu ve benzeri oyunlar hep oynanıyor.Sağcı-solcu,alevi-sünni,Türk-Kürt,Müslümanlar-Gayrimüslümler diye.Hangi çağda yaşıyoruz.Gözümüzü açalım.Ülkemiz kuşatılmış vaziyette.Bu durumda ilgisiz durmak.Bana ne demek  sonumuzun kötüye gidişini engelleyemez.

“İnsan;düşünmek,sevmek,inanmak için dünyaya gelmiştir.İnsan eğitimle doğmaz,ama eğitimle yasar.İnsan,gülmediği günü, yaşadım diye hayat defterine kaydetmemelidir. İnsan ne kadar çok okursa o kadar çok yükselebileceğini bilmelidir.Akıllı adam hem kitapları ,hem de doğrudan doğruya hayatı okur.Akıllı olmak da bir şey değil,mühim olan o aklı yerinde kullanmaktır”.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık