• 05 Mart 2016, Cumartesi 12:08
EmirŞenol

Emir Şenol

Milliyetçilik-Ülkücülük Tartışmaları
 “Toprağı yurt yapan mezardır”.
"Biz aziz milletimize müreffeh, kuvvetli ve büyük bir Türkiye taahhüt ediyoruz; kendimizi millete adıyoruz.Türklük yoluna başlarımızı koyuyoruz.Ve tarih bir gün,acz içinde kıvrana kıvrana şahadete susamış bir ülkücüden daha müthiş bir silahın keşfedilemediğini yazmak zorunda kalacaktır".S.Ahmet Arvasi

Türk milliyetçileri ülkelerinin ve ülke de yaşayan insanlarının menfaatleri söz konusu olunca ince eleyip sık dokurlar.Bu anlayış fikirleridir,hayat tarzlarıdır. Fikirlerinin temelinde referans aldıkları YÜCE DİNİMİZ İSLAM vardır.Hem de senelerdir oluşan TÖRE vardır.Böyle oluşan Türk Milliyetçiliği fikri,her önüne gelenin ulu orta ağzına alıp tartışma konusu yapacağı bir siyasi görüş olmamalıdır.Ya da şekil ile,biçim ile,slogan ile tarifi ve tanımı olamaz.Çünkü kaynağı ulvidir.

Böyle bir hareket  ve mensupları ayaklar altına alınırcasına,önüne gelenin kumpaslarıyla yoluna devam edemez.Belli bir bilgi birikimli kişilerce tartışılması gerektiği. Tartışacak kişilerin de uygun mekanlarda uygun zamanlarda tartışmaları gerekir diye düşünmekteyim.

Günümüzde oturduğu yerden her konuya süzgeçsiz,tartısız fikir söyleme ve yazma moda yapılmıştır.Moda bir anlayış toplum da yaygın hale getirildi. Bilhassa sosyal medya uygulama alanı oldu.Bakıyorsunuz sayfasında gerçek ismini ve resmini dahi yayınlayamayan kişiler,her konuda bilirkişi olma yolundalar.Herkese ve her kuruma her konuda fikir sunmaktalar.

Türk Milliyetçiliği siyasi fikri tarihler boyu toplumda ehil kişilerin katkılarıyla oluşturulmuş bir milli görüştür.Bu görüşte asgari müşterek noktalar bulan kişilerin oluşturduğu siyasi bir yapı oluşmuş ve yarım asırdır herşeye rağmen Türk Siyasi hayatında yerini almıştır.Bu siyasi partide fikir ortaklığı bulunan kişiler de bir araya gelerek;Türk Milletinin idaresine talip olmuşlardı.Bu siyasi partinin  adı,bilindiği gibi Üç Hilal Bayraklı,Milliyetçi Hareket Partisidir (MHP).

Senelerin derinliklerinden süzülerek şekillenen partinin fikirlerinde kendini bulanlar bu yapının içine girerek.Muhtelif kademelerinde görev almışlardır. Başarılı olanları vardır,yetersiz olanları vardır.Çünkü kaynak insandır.

Siyasi partilerin tamamı;Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kanunlarına göre  faaliyetini sürdürmektedir.Tıkanıklar olursa da kanunlara göre kanun yürütücüler tarafından düzeltilir.Esas olan kendi iç organlarıyla meseleleri çözebilmek olmalıdır.

Türk Milliyetçiliği gençlik alanında ÜLKÜCÜ adıyla örgütlenmiş ve siyasi hayata nefer yetiştirmiştir.Her nefer hüküm verici olmaya başlamış ve ok yaydan çıkmıştır.İyi ve doğru yapıyorum derken zarar verir hale gelinmiştir.Zarar hem hareketin kendisinedir.Hem de Yüce TÜRK MİLLETİNEDİR.Fayda ve zarar yetkililik noktasında değerlendirilmelidir.En kısa zamanda hatalı davranışlardan kaçınılmalıdır.

Türk Milliyetçiliği adamcılık davası değildir.Türk Milliyetçiliği fikrinin geleceği bir kişinin omuzlarına yüklenmemelidir.Teşkilatlı bir hareket ise,ekip gerekir. Ekipteki yapı insanlardan oluşuyorsa.Bu görevliler yeterli insanlar olabilir, yetersiz insanlar olabilir.Yeter ki ihanet içinde olunmasın.Cehalet ve ihanet toplumların başında ki en büyük tehlike olduğu unutulmamalıdır.

Ülkücüler;Nizami Alem davalarında devam diyorlarsa.(Ülkücülerin öyle düşündüklerini biliyorum)Her harekette Kur-anı Kerim hükümlerini referans  almaları gerekir.Bir de asırlarca uygulanan TÖREMİZ olduğunu unutmamalılar.

Her türlü olumsuzluklar ise hedefe varışı sadece geciktirir.Bu gecikme için de hiçbir insanımızın kalbi kırılmamalı.Hareketin mensubu haline getirilmesi için de çalışılmalıdır.İşin ehline verilmesi noktasında ise bilgi alışverişinde bulunulmalı. Bir deyim vardı.”Elin yumruğunu yemeyen,kendi yumruğunu balyoz zannedermiş”.Bu deyimi fikir,bilgi kavramlarına uyarlarsanız mesele kendiliğinden çözülür.

Türk Milliyetçisi ÜLKÜCÜLER,TÜRK-İSLAM ölçülerle şekillendikleri için mensubiyet duygularıyla bağlı oldukları fikrin dışında olamazlar.Bahsettiğimiz referansların dışındakiler ancak Ülkücüden geçinen menfaatçilerdir.Ya da Ülkücülükten geçinen şekilciler,slogancılardır.Ülkücüler bu farklılıkları görebilmeli ve TAVIRLARINI GÖSTEREBİLMELİDİRLER.Çünkü her tarafsız kişi potansiyel taraftardır.

"Türk Devletinin yenilmez,zinde hayat gücü ve Türk Milletinin teminatı ve istikbali gençliktir.Ülkücüler ipeğe sarılmış çeliktir".Dündar TAŞER

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık