• 27 Ocak 2015, Salı 9:49
EmirŞenol

Emir Şenol

Medya ve Milli İrade
Medya güç diyorlardı.Öyle olduğu bir gerçek ki YANDAŞ-PARELEL-HAVUZ-ÖZGÜR medyalarla senelerdir ülke yönetiliyor. Belki de Milletin/Devletin geleceği şekillendiriliyor. Şekillendirenlerde,şekillendirilmek istenenler de bu ülkenin insanları.Bu algılarla birileri sırça köşklerde yaşıyor.Birileri de aç ve işsiz olarak onların bu hayatı yaşamalarına payanda oluyor.Evlerine birileri tarafından bırakılan yardım kutularıyla geçinmeye,Yeşil kart ile sağlıklarını sürdürmeye devam ediyorlar.

Her gün bir çok örnek yaşanıyor ülkemizde.Son örnek,4 Bakan hakkında ki milli irade vurgusu.Bakan beylerin yüce divana gitmeleri için 276 EVET oyu gerekiyordu.Muhalefet EVET oyu kullandı.Her bakan için de iktidar gurubu hayır oyu verdi.Fakar orada ilginç bir durum ortaya çıktı.50 civarında milli iradenin bir kısmı EVET,bir kısmı,GEÇERSİZ,bir kısmı da ÇEKİMSER oy kullandılar.

Vicdanlarının sesine kulak veren iktidar vekilleri,kullandıkları oyların anlamlarını biliyor olmaları gerekmiyor mu.EVET,HAYIR anlamları açık.Geçersiz ve Çekimser oylar ne anlama geliyor.276 tamamlamada etkili oluyor mu.

Oylama sonunda bir gazetecinin sayın Cumhurbaşkanına sorduğu bir soruya cevap olarak;276 oyu bulamayan muhalefete bu sorunun yöneltilmesi ifade edildi.Soru iktidarın firesi.Cevap muhalefetin yeterli sayıya ulaşamamasından, muhalefetin suçlanması.

Başbakan Davutoğlu da milli iradeyi,yani gurubun üzerinde baskı kurulmadığını, gurubun serbest bırakıldığının bir örneği olarak sonuçları göstermesi.Bence iktidar birlik ve beraberlik içinde davrandı.Gurubun akıl hocaları vekiller gereğini yaptı.Bence algı operasyonunu çok güzel yönettiler.

Yani iktidar gurubunun firesi söz konusu değildir.Sadece akıllıca,planlı,programlı bir oylama yaşandı MİLLİ İRADE çatısı altında.

Sonra da Medyanın her çeşidi de kamuoyuna haber yaptı.Bu habere muhalefet kanadının her çeşidi alet oldu.Farklı bir bakış açısından değerlendirme yapılmadı.Yoksa yapılamadı mı.

Ben inanıyorum ki,vatandaşların gönlünde yönlendirmeye yönelik algı oluşturuldu.Çünkü muhalefetin her kanadı ve her çeşidi iktidar gurubunun firesinden bahsetmeye başladı.Seçimlere az bir zaman kala iktidar gurubu 4 kişi için geleceği riske atamazdı.Ya ucu bir yerlere çok dokunuyordu.Ya da bu algı ile tekrar iktidar olmak için malzeme hazırlandı.Bunu ileriki günlerde göreceğiz.

Bir hadise yaşanıyor.Muhalefette aynı dili konuşuyor,iktidar da.Bu sizce ilginç değil mi.Basın yayın ülkemizde bir güçtür.Bütün dünyada olduğu gibi.

17-25 aralık ile ilgili ikinci günde oluşturulan görüntüleri gözlerinizin önüne getirir misiniz.Her konu bir anda aklanıverdi.Bir şebeke icat edildi.Herkes o şebekeye saldırmaya başladı.Paralel,haşhaşi,şebeke dendi.Halbuki senelerce siyasi gücü elinde tutan hükümet edenler suçlanacağına, Siyasetçiden güç alanlar suçlanıverdi.

Fakirleşmeyi örnek verirken de,yeşil kart verileri gündeme getirilmiyor.Konu fakirleşme olmaktan çıkarılıyor.Sosyal devletin vatandaşlarına hizmeti olarak algı oluşturuluyor.

Ne kadar özelleştirme yapıldı ise,herbiri suçlu yatırımlar gibi algılatıldı. Özelleştirilme de can simidi gibi algılatıldı.Şu an da ülkemizin milli olan herhangi bir yatarımı kalmadığı halde herkes memnun.Elektrik-Doğalgaz- faturalarının abartılı gelmesinin sebebi araştırılmıyor.Güneydoğuda oluşan gerçek paralel yapı gözler önünden saklanıyor.Açılım gibi bir ucube söylemin içinde gizleniyor.

Ben her olayın arkasından,olayları farklı açılarıyla değerlendirip kanaat sahibi olmaya çalışıyorum.Bu yaklaşım bir zamanlar tanıdığım (1991)Özbekistanlı fikir ve siyaset adamının verdiği bir ölçü idi.Ona da babası tavsiye-vasiyet olarak bırakmış.”Ruslar ne derse ,ne yazarsa,ne konuşursa dinleyin ve sonunda kendinize ait bir cümle oluşturun ki doğruyu bulabilesiniz”.

Yasama,yürütme,yargının hakim olduğu,adaletin haklının yanında olduğu bir Türkiye için.

Türkçe okuyun.

Türkçe düşünün.

Türkçe konuşun.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık